Wpis z mikrobloga

Czy macie już plany na piątkowe przedpołudnie, 20 marca? Jeżeli nie, to świetnie się składa, jeżeli tak to cóż, chyba trzeba będzie je zmienić. Kosmos uraczy nas bowiem tego dnia niezwykle pięknym, choć jednocześnie dla zwykłego śmiertelnika zagadkowym, a może i nieco przerażającym zjawiskiem. Mowa o zaćmieniu Słońca, które będzie widoczne z terenu Europy.

Z Polski niestety nie będzie nam dane obserwować całkowitego zakrycia Słońca przez Księżyc. Nasz jedyny satelita przez ponad dwie godziny przesłaniać będzie jednak Dzienną Gwiazdę, w kulminacyjnym momencie pozostawiając widocznym dla naszego oka zaledwie 1/4 jej tarczy. Nie chcąc opuszczać naszego kraju, najlepiej wybrać się tego dnia do Szczecina - tam przesłonięcie sięgać będzie nawet 79%.

Chcąc obserwować całkowite zaćmienie, powinniśmy się wybrać na Wyspy Owcze, lub szukać powodzenia dryfując po oceanie na południowy-zachód od ich wybrzeży. Ewentualnie możemy poczekać na kolejną szansę - do... 12 sierpnia 2026 roku.
Sami oceńcie, czy warto :)

Źródło ilustracji: http://stalker.republika.pl/

#kosmos #astronomia #fizyka #ciekawostki #piszeestel
Pobierz
źródło: comment_kuh401OUbxjAKUJISKVbM4moQa6SBjNh.jpg
  • 19
@Eestel: Dwa małe sprostowania: wartość 79%, którą podajesz, to faza liniowa zaćmienia, czyli procent średnicy tarczy Słońca przysłonięty przez Księżyc. Powierzchniowo zakryte będzie 0.79², czyli około 62%.

Poza tym na następne zaćmienie nie musimy czekać 11 lat, kolejne widoczne z powierzchni Polski to:

21 czerwca 2020 (tylko południowo-wschodni kraniec kraju)
10 czerwca 2021
25 października 2022
25 października 2025

@Wraniak: Faza w Katowicach będzie wynosić 70,8%. Polecam udać się do
@Eestel: to mnie najbardziej boli w astronomii amatorskiej, że np jakieś zjawisko jest raz na parędziesiąt lub kilkaset lat i nie trwa zbyt długo, ty na nie czekasz czekasz aż przychodzi ten dzień i co? i chmury oczywiście