Wpis z mikrobloga

#fizyka #januszefizyki #pytanie

Czytałem w pewnej książce że światło składa się z cząstek które nie oddziałują na siebie, bo gdyby tak było to patrząc na monitor przed sobą , fotony biegnące od niego do moich oczów zderzały by się z fotonami odbijającymi się od ściany po prawej i lewej stronie. Nic bym nie widział. A z drugiej strony istnieje zjawisko interferencji światła. Nawet pojedyńcze fotony mogą ze sobą interferować, czyli oddziałują na siebie . Więc jak to jest ?
  • 12
Czytałem w pewnej książce że światło składa się z cząstek które nie oddziałują na siebie, bo gdyby tak było to patrząc na monitor przed sobą , fotony biegnące od niego do moich oczów zderzały by się z fotonami odbijającymi się od ściany po prawej i lewej stronie. Nic bym nie widział.

@BillyB: zgadza się.

A z drugiej strony istnieje zjawisko interferencji światła. Nawet pojedyńcze fotony mogą ze sobą interferować, czyli oddziałują
thecar - > Czytałem w pewnej książce że światło składa się z cząstek które nie oddzia...
@BillyB: Foton posiada masę, bo posiada energię... Poza tym to co przytoczyłeś jest z grubsza prawdą ale ostatnie badania pokazują, że można łączyć fotony, więc mogą one oddziaływać, jeśli się je do tego nakłoni. Ale to jako ciekawostka. Jeśli chodzi o interferencje - to nie fotony oddziałują na siebie (jako cząstki) tylko fale oddziałują na siebie.
@BillyB: eh. Światło jest tym i tym. Tak samo, jak masa JEST energią. To nie tak, że sobie możesz zamieniać. To po prostu jest tożsame. Foton posiadając energię posiada masę, a mówienie o nim cząstka "bezmasowa" to jest uproszczenie. Na przykład san francisco w słoneczny dzień waży więcej, niż w pochmurny.
@BillbyB: Dodam, że oddziałują głównie fotony wysokoenergetyczne (promieniowanie gamma) - mogą wtedy wyprodukować np. parę elektron-pozyton. Światło widzialne ma na tyle małą energię, że prawdopodobieństwo oddziaływania jest bardzo małe, wchodzą wtedy w grę wyższe rzędy rachunku zaburzeń (pętle w diagramach Feynmana). Trzeba by się narachować, żeby to pokazać.