Wpis z mikrobloga

Mam modem DSL połączony kablem z Routerem1, a Router1 połączony kablem z Routerem2. Router2 ustawiony jest jako Accesspoint. IP R1 - 192.168.1.1, R2 - 192.168.1.100. Ja łączę się do Routera2 przez wifi.

I tu pojawia się problem, bo wszystko działa, internet działa, ale co kilkanaście minut przestaje, by po chwili znowu zacząć samoistnie, lub jeśli chcę przyspieszyć to dopiero po restarcie. Czy to znaczy, że Router2 jest zepsuty i należy zaopatrzyć się w nowy?

#sieci #internet #lan #wifi
  • 22
@semperfidelis: połącz 2 urządzenia do routera 2, niech się ze sobą łączą ciągle (w sensie obciąż je), jeśli będzie resetowało, to znaczy, że problem z routerem 2. Jeśli nie będzie resetowało, to znaczy, że problem masz na połączeniu router 1 - router 2. Tak na chłopski rozum podpowiadam, ale pewnie ktoś zapoda sensowniejsze narzędzia.

@JakisTakiNick: miałem kiedyś taki konflikt właśnie: w obu routerach sieci ustawione na od 192.168.000 - do 192.168.100 i się po prostu router 2 wykrzaczał (jeden IP wskazywał dwa różne urządzenia, bo na routerze 2 było to urządzenie X a na routerze 1 urządzenie Y, czy jakoś tak... Zmiana adresów IP w jednym z routerów rozwiązała wszelkie problemy z błędami i znikaniem sieci.
@semperfidelis: skoro router2 działa jako AP to upewnij się, że router2 nie ma włączonego serwera DHCP. Router2 powinien mieć za to włączony DHCP Forwarder (z Routerem1 jako DHCP server). Wtedy jednocześnie musisz się upewnić, że na routerze1 DHCP server jest włączony i działa właściwie. Jedną z rzeczy, które musisz sprawdzić, to zakres przydzielanych adresów, żeby nie okazało się, że np router1 jest w stanie przydzielić komuś adres .1.100 (który już jest
@kiepskilogin: Po włączeniu opcji Access Point w R2 zniknęły mi wszystkie opcje konfiguracji. Mogę tylko ustawić IP dla AP i maskę podsieci. Jak sądzę, opcja DHCP forwarding jest uruchamiana wtedy automatycznie.
W R1 DHCP działa poprawnie. Zaraz sprawdzę zakresy. Jakiś dziwny jest R1, bo nie wiem gdzie tego szukać :)
@semperfidelis: Może być tak, że DHCP forwarder jest dostępny automatycznie, chociaż w zasadzie powinno się móc skonfigurować adres IP serwera DHCP (bo on wcale nie musi być taki sam jak gateway sieci).
Zawsze na upartego możesz podmienić routery miejscami, jeśli jeden jest "głupszy" od drugiego :)
@simperium: Jak już pisałem w R2, który działa jako Access Point nie mam możliwości ustawienia niczego innego oprócz jego IP. Spróbuję jeszcze ustawić 192.168.1.150, może R1 ma zakres do .100 i dlatego się pierdzieli, choć wątpię.
@semperfidelis: poszło ci jakoś, czy dalej tkwisz? :< Ewentualnie, gdyby nie było progresu, to spróbuj router 2 połączyć z routerem 1 przez wifi, czyli coś w stylu: sieć WAN -> bezprzewodowy -> tutaj szukasz SSID routera 1. Oczywiście nie zapomnij ustawić różnych zakresów adresów IP dla DHCP (jeśli włączone).