Wpis z mikrobloga

@JanuszProgramowania: Katowice to aktualnie jedno z lepszych miejsc do życia. Zwłaszcza w kwestii zarobki/koszty życia. Chyba jedyne duże miasto w PL gdzie przeciętniacy mogą dość dobrze żyć.

Sam mieszkam niedaleko i w perspektywie 3-5 lat planuję przeprowadzkę właśnie do Katowic.
@Blizz4rd: Jest znacznie lepiej niż 20 lat temu (dalej pamięcią nie sięgam). Miałem okazję bywać we wszystkich dużych miastach w Polsce i Katowice nie odstają na minus. Da się spokojnie żyć.
@eXe1987: Mówię o okresie 3-5 lat, nie mieszkam w Kato więc nie wszystko widzę od razu :) Co nie zmienia faktu, że w ostatnich latach bardzo mocno przybywa korporacyjnych inwestorów i miejsc pracy za "dobry hajs".
Z ciekawostek to Raiffeisen bank otworzył największą swoją filie w regionie na granicy Rudy Śląskiej i Katowic. Do tego biurowce na przeciwko SCC mają być 4 (na razie jest jeden) i tez ktoś tam będzie urzędowyal. Wiec należy spodziewać się nowych inwestorów :)
@valdo:
@eXe1987: Mówisz o tych co budują obok PWC? Jeśli będą do tego w tej samej stylówce to będzie pięknie. Warto odnotować, że obok SCC jeszcze się Gothaer ulokował.
Do tego budują cały kompleks biurowców klasy A przy zjeździe na francuskiej.
Najpierw PWC, później IBM, a ostatnio w oczy rzucił mi się piękny biurowiec Deloitte


@valdo: Niestety w Katosach brak jakiegoś dużego centrum R&D. To wszystko to albo jakieś audyty albo oddziały handlowe. Dlatego wątpię żebyśmy dogonili takie miasta jak Kraków, Wrocław czy Warszawa.

Zwłaszcza w kwestii zarobki/koszty życia

@valdo: Takie jak we wszystkich miastach. Mieszkanie wynajmiesz za tyle samo co we Wrocławiu (mówię o kamienicy w centrum bo takiego szukałem).
@janek_kos: To kup we Wrocławiu mieszkanie z rynku wtórnego za 150 - 180 tys. W Katowicach to spokojnie możliwe i to w centrum. Podobnie z nowymi mieszkaniami, które za około 200 000 zł można spokojnie nabyć.

Mieszkanie to niestety główny koszt życia i jest spora różnica między płaceniem 800 - 1000 PLN raty, a płaceniem 1500 - 2000 PLN za podobne mieszkanie.
@valdo: Tak szczerze to patrzyłem tylko na wynajem. I ceny są te same w Katowicach jak i we Wrocławiu. Tj. za wynajem jakiegoś mieszkania (~50m) stosunkowo blisko centrum lub nawet w centrum, to za wszystko (media, internet itp) musisz dać te 1500zł. Chociaż jak poszukasz w jakichś grupach no to możesz znaleźć taniej, no to liczmy tanio 1300zł.
@janek_kos: Wynajem wychodzi podobnie praktycznie w całym kraju z wyjątkiem centrum Warszawy. Ale myśląc o życiu w danym mieście lepiej brać pod uwagę zakup, a nie wynajem. W tej kwestii z kolei Katowice wypadają najlepiej w całym kraju.
@normanos: pokaż mi w którym miejscu ludzie wykonujący podstawowe zawody zarabiają 3-4k; chyba, że dla tak oświeconego wykopka jak Ty wszyscy pracownicy marketów, podstawowego handlu, służb pożądkowych czy też szeregowi pracownicy produkcyjni to patologia.