Wpis z mikrobloga

Dobra mirki, czas na odpoczynek, moja pierwsza warka już sobie wesoło fermentuje. Masa błędów mimo wcześniejszego przygotowania, teraz tylko trzymać kciuki żeby nie było zakażenia. Otrzymałem 18 l brzeczki 13blg (w założeniu miało być 12blg), z chmielin dodatkowo około litr którego nie dolałem, ponieważ ze zmęczenia zapomniałem zdezynfekować kufla no i strach trochę było to zlewać.;/ A tak poza tym, świetna zabawa, już mam w głowie kolejne piwko, będzie to single hop tylko nie wiem na jaki chmiel sie zdecydować, co polecacie? ( ͡ ͜ʖ ͡)
#piwowarstwo #piwo
  • 11
@spunky dzięki za radę, myślałem żeby tak zrobić tylko nie wiedziałem czy to źle nie wpłynie takie podwójne gotowanie i schładzanie, a szukać już nie miałem siły. Po tym warzeniu już ta teoria mniej więcej mi się ułożyła w głowie więc następnym razem będzie lepiej.;)
@Qurthon: Ja też początkujący. Wczoraj zabutelkowałem 2 warkę i warzyłem 4. Też za pierwszym razem popełniłem sporo błędów. Na sam koniec zapomniałem napowietrzyć brzeczki i robiłem to o 2-3 w nocy, jak mi się na łóżku przypomniało :) Fermentor był kołysany do snu ;)
@Qurthon: podejrzewam, że najlepiej przed zadaniem drożdży, żeby później im już "nie przeszkadzać" i nie mieszać, ale czy to ma jakiś wpływ na drożdże to nie wiem. Najlepiej jak się wypowie ktoś bardziej kumaty ;-)
@Qurthon:
mogłeś zlewki zwyczajnie zagotować, a potem po schłodzeniu dolać do fermentora.

Zacznij od prostych i podstawowych stylów: dry stout, APA, Polish Pale Ale, może American Wheat.

Napowietrzanie zimnej brzeczki możesz zrobić w dość dowolnym momencie, jednak najlepiej nie przechowywać zbyt długo napowietrzonej brzeczki bez drożdży...
Otrzymałem 18 l brzeczki 13blg (w założeniu miało być 12blg)

@Qurthon: można to po prostu rozcieńczyć trochę wodą - łatwo policzyć ile trzeba dolać ;) I tak jak wyżej pisali, tego litra trzeba było zagotować i dolać do reszty.