Wpis z mikrobloga

#ciekawostki #fotografia

Zdjęcie przedstawia eksplozję nuklearną mniej niż 1 milisekundę (0,001 s) po detonacji. Kula ognia w tym czasie miała średnicę około 20 metrów a jej temperatura była trzykrotnie większa niż temperatura powierzchni Słońca (~5500 °C)

Zdjęcie zostało wykonane z ponad 11 kilometrów podczas operacji Redwing-Mohawk w stanie Nevada w 1952 roku przy pomocy aparatu Rapid Action Electronic (Rapatronic), którego typowy czas naświetlania wynosił do 10 nanosekund (0,000 000 010 s).

By uzmysłowić sobie jak krótki to czas - gdybyśmy mieli kamerę, której naświetlanie klatki wynosiłoby około 10 ns wówczas otrzymalibyśmy materiał zarejestrowany z prędkością 100 000 000 (stu milionów) klatek na sekundę.
Pobierz JezelyPanPozwoly - #ciekawostki #fotografia

Zdjęcie przedstawia eksplozję nuklearn...
źródło: comment_id5jAxqU0lKOXzdrQixF18Y67BwQLjr9.jpg
  • 18
@k0ndzi0: no przecież napisałem ;) a trzykrotna wartość to ~16500°C
@iso9001: nie chcę tutaj zmyślać bo nie wiem co to za bomba była (położona na wysokości, wystrzelona czy zrzucona z wysokości), ale są takie ładunki, które wybuchają na pewnej wysokości, co pozwala zwiększyć zasięg zniszczenia.
Dzieciaczki, 15000K stopni to osiągają konwencjonalne materiały wybuchowe, bomba atomowa w początkowym momencie eksplozji osiąga wiele milionów kelwinów, ta zrzucona na Hiroszimę miała w centrum ok 55 000 000K, natomiast temperatura powierzchni kuli ognistej miała 300 000K