Wpis z mikrobloga

Oto mireczki dzielę się z wami schematem prostym jak budowa cepa, a dzięki któremu można sterować on/off wzmacniaczem audio (takim dodatkowym, np do subwoofera) w samochodzie, gdy (np. fabryczne radio) nie ma sygnału "remote on" załączającego wzmacniacz po włączeniu radia.
Zastostowane elementy:
- diody (wszystkie) dowolne w zasadzie, użyłem 1n4148, ale i 1n4001 - 4007 będą dobre.
- oporniki - dałem 15ohm 0.125W ale dowolne inne też zadziałają
- kondensator "na pałę" dobrany 1uF 25v, ale przypasuje chyba każdy od 0.1 do 100uF, byle dać >16V
- najważniejszy przekaźnik miniaturowy z cewką na 5V, taki by miał stosunkowo wysoką rezystancję cewki (więc wielki stycznik raczej odpada). Ja użyłem czegoś takiego: Przekaźnik 5V cewka 62Ω. Jak znajdziesz o wyższej rezystancji cewki - jeszcze lepiej. Prąd styków nie jest istotny, bo linia Remote prawie wcale prądu nie pobiera (pojedyncze mA)

Idea działania banalna - praktycznie każde współczesne radio samochodowe ma wyjścia głośnikowe "w mostek" - w spoczynku na obu wyjściach (+ i - głośnika) jest około połowa zasilania (czyli około 6v), w takt muzyki symetrycznie na linii + napięcie rośnie gdy na - maleje i odwrotnie - w każdym razie wartość średnia obu zawsze jest około połowy zasilania. Wystarczy "nie pobierać za dużego prądu" do masy - i można tą połowę zasilania wykorzystać do zasilania małego przekaźnika. Tutaj układ sumuje zasilanie z obu kanałów, by zmniejszyć ich obciążenie.
Gdy radio jest wyłączone - aby oszczędzać prąd usypia też końcówki mocy, i znika wtedy też ta połowa zasilania na wyjściach... i wyłącza się nasz wzmacniacz.
Banalne, a ile to kombinacji ludzie niepotrzebnie robią, przerabiając radia, dodając jakieś cuda, by połączyć wzmacniacz audio do radia fabrycznego bez remote-on...
#elektronika #elektronikadiy #caraudio #audio
Pobierz hrumque - Oto mireczki dzielę się z wami schematem prostym jak budowa cepa, a dzięki ...
źródło: comment_gl7pAU5h4sjyuVsu1ENPbpWFGv8HOkr3.jpg
  • 5
@dogu18: wysteruję, sprawdzone wielokrotnie. Dlaczego niby nie? Zauważ że nie używam sygnału audio (grającej muzyki), tylko offsetu = składowej stałej na wyjściu końcówki mocy pracującej w mostku (bez kondensatorów wyjściowych).
@djbartek: tak, ale pierwszy raz to używałem takiego patentu chyba z 15 lat temu, tak sobie przypomniałem o tym z tej okazji, bo mi tu kolega krzyczy "ale tego nie podłączysz!!!111one, tam nie ma sygnału Remote! to trzeba specjalny adapter z magistralą can!"