Wpis z mikrobloga

Mam pytanie, aby rozwiać spór miedzy mną a moim znajomym @wzr1one .

Korek samochodów, rowerzysta mija korek z prawej strony (ma do tego prawo?), auto stojące w korku skręca w podporządkowaną w prawo. Rowerzysta wjeżdża w samochód. Kto miał rację? Rowerzysta czy prowadzący samochód? Który wymusił pierwszeństwo?

Zobrazowane na tymże super-uber-untitled.

#rower #motoryzacja #prawo #prawojazdy
m.....t - Mam pytanie, aby rozwiać spór miedzy mną a moim znajomym @wzr1one .

Kore...

źródło: comment_8rIRHjnlgAFnT90GQOaVFQvuamrIv7v0.jpg

Pobierz
  • 60
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Mamuts: No ok. Od dziś jesteś dla mnie najwyższym autorytetem ( ͡ ͜ʖ ͡)
Co do 7.3 to jest strasznie bez sensu... To jak stoję w korku na prawym pasie 100m za światłami i dochodzi jakaś uliczka z prawej, a żaden samochód nie skręca w prawo, to nie mogę sobie tak na lajcie przejechać? Co mam robić, stać i czekać obok ostatniego samochodu na skrzyżowaniu?
  • Odpowiedz
@baczus: Masz na myśli ten prawy pas? Bo jeśli tak to ok, ale on stoi i wszyscy stoją, bo jest czerwone ( ͡° ʖ̯ ͡°) A ja bym sobie na spokojnie dojechała prawie do linii zatrzymania... Nie chcę mi się stać przy nim jak tam tyle miejsca :)
  • Odpowiedz
Mogę ewentualnie jeszcze przejeżdżać ludziom przed maskami w jedną i w drugą, żeby tylko wyprzedzić lewą?


@noelo_cohelo: Ale z lewej też Ci nie wolno wyprzedzać na skrzyżowaniu.
  • Odpowiedz
Masz na myśli ten prawy pas? Bo jeśli tak to ok, ale on stoi i wszyscy stoją, bo jest czerwone ( ͡° ʖ̯ ͡°) A ja bym sobie na spokojnie dojechała prawie do linii zatrzymania... Nie chcę mi się stać przy nim jak tam tyle miejsca :)


@noelo_cohelo: Ale w czym problem? "do linii zatrzymania" nie jesteś na skrzyżowaniu i wolno Ci wyprzedzać...
  • Odpowiedz
@rmikke: Jeśli jezdnia ma 2-3 pasy i pomiędzy nimi jest linia przerywana, to zdaje się mogę zmienić pas przed tym skrzyżowaniem, takim jak na rysunku, na lewy, tam podjechać trochę, a potem znowu na prawy... Czyli i tak jest lawirowanie.
A problem w tym, że ja chcę przejechać dalej, bo wszystkie samochody stoją na światłach, które są 100m dalej.
  • Odpowiedz
"Samo zasygnalizowanie zamiaru skrętu nie uprawnia do jego wykonania."

No jak tego nie rozumiesz, to chyba nie pomogę


@noelo_cohelo: Powyższe nalezy interpretować w ten sposób, że nie wystarczy zamigać, żeby wolno było skręcać. Tym niemniej, jak sprawdziłem, czy nie zajadę komuś drogi i włączam kierunkowskaz, to już jest to początek manewru i ewentualni wyprzedzający mają to bać pod uwagę, czyli nie rozpoczynać wyprzedzania z tej strony, w którą migam. Czyli
  • Odpowiedz
@rmikke: Jeśli kierowca przystępuje do wykonania manewru i stwierdza, że nie zajedzie nikomu drogi, to nie zajedzie, tak? Chyba że źle ocenił sytuację (jego wina), albo rowerzysta nagle przyspiesza (wina rowerzysty). Ale chyba w tym przypadku stwierdzenie, że rowerzysta nie ma prawa na takim skrzyżowaniu wyprzedzać, wyczerpuje temat :)
  • Odpowiedz
Ale chyba w tym przypadku stwierdzenie, że rowerzysta nie ma prawa na takim skrzyżowaniu wyprzedzać, wyczerpuje temat


@noelo_cohelo: O ile tam było skrzyżowanie, a nie np. zjazd z drogi publicznej.

Oraz, kiedy rowerzysta rozpoczynał manewr, samochód stał przed skrzyżowaniem.
  • Odpowiedz
@rmikke: Załóżmy, że mamy taką sytuację jak na rysunku i to jest skrzyżowanie - to znaczy zwykła jezdnia, mniejsza dochodząca do większej (nie wiem, co masz na myśli pisząc o zjeździe z drogi publicznej). Na tej większej, którą jedziemy, są 2 pasy ruchu. Wszystkie samochody stoją, bo 100m dalej jest czerwone światło. A ja jestem na rowerze przed tym skrzyżowaniem, i chcę podjechać te 100m. Nie mogę przejechać prawym pasem,
  • Odpowiedz
@mattvott: analizując tekst ujednolicony http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19970980602 doszedłem do wniosków:
Kierowca dojeżdżający do skrzyżowania z zamiarem skrętu w prawo musi ustąpić pierwszeństwa rowerzyście - w tym celu musi się całkowicie zatrzymać, żeby rowerzysta mógł go ominąć, a nie wyprzedzić, bo na skrzyżowaniu mu nie wolno. Rowerzysta, chodź normalnie może wyprzedzać z prawej strony to dojeżdżając do skrzyżowania musi czekać, aż auto po jego lewej całkiem się zatrzyma, zanim będzie mógł jechać dalej
  • Odpowiedz