Wpis z mikrobloga

Mirki, przez ostatnie 4 lata prowadziłem samodzielnie księgowość w swojej DG.
Właśnie odkryłem, że źle obliczałem zaliczki na podatek dochodowy (na moją niekorzyść :/)

Mianowicie, odliczałem składki zdrowotne nie od należnego podatku, ale od dochodu.
W rezultacie, wg moich obliczeń, w każdym miesiącu płaciłem podatek o 200 zł wyższy niż powinienem.

Np. jesli w danym miesiacu dochód wyniósł 2000, to robiłem:
2000 - 230 = 1770 i następnie 1770 * 18% = 318 podatku
zamiast:
2000 * 18% = 360 i następnie 360 - 230 = 130 podatku

Jest jakaś szansa, żeby odzyskać te pieniądze?

#firma #wlasnafirma #dzialalnoscgospodarcza #finanse
  • 8
@kot1401: super miejsce sobie wybrałeś na zadanie tego pytania. Skontaktuj się z jakąś księgową, ewentualnie biurem rachunkowym, niech ci sprawdzą papiery zanim się odezwiesz w zusie. Po pierwsze na pewno będą wiedzieć co zrobić w tej sytuacji, a po drugie i najważniejsze - jak chcesz, żeby jakiś urząd cokolwiek ci zwrócił, to możesz liczyć się z kontrolą, a wtedy mogą wyjść jeszcze jakieś babole.
A tak w ogóle to zacznij korzystać
@kot1401: IMO będziesz musiał to wykonać w formie korekty zeznań z zeszłych lat z jakimś czynnym żalem czy czymś takiem do US - czyli trochę roboty papierkowej. Poprosić o nienakładanie kary ze względu na fakt,że sam się przyznałeś do błędu i tyle. Saldo z US będziesz miał wtedy mocno ujemne i pewnie skompensujesz sobie to przy kolejnych płatnościach podatku. Przy czym nie jestem księgowym, ja bym ten temat po prostu ugryzł
@kot1401: wystarczy zrobic korekty zeznań podatkowych, nie jest to skomplikowane. Jak to zrobic spokojnie sobie znajdziesz w google, do korekty jest wymagane wyjaśnienie ale z tym tez nie ma problemu bo błąd jest oczywisty. Drugą stroną medalu jest to ze zwiekszysz prawdopodobienstwo kontroli z US. Wyjdą z założenia ze jesli się pomyliłes z takim banałem to trzeba sprawdzic czy z resztą poradziles sobie lepiej. Pamiętaj tylko ze składki zdrowotnej nie odlicza
@kot1401: Rozwiązanie problemu jest czasochłonne, ale dosyć proste. Choć przyznam Ci, że jeśli popełniłeś tak podstawowy błąd to lepiej, żebyś zaniósł papiery za 4 lata do księgowego i niech on Ci ponownie wszystko zweryfikuje i złoży korekty. Kto wie w czym jeszcze mogłeś się machnąć?

Procedura odkręcenia obecnego problemu:
1. Składasz kolejno korekty zeznań, rozpoczynając od najstarszego okresu.
2. Sumujesz kwoty nadpłat za wszystkie okresy i składasz pismo o zaliczenie nadpłat