Wpis z mikrobloga

Mirki interesuję się trochę wojskowością ( #januszewojny here) i pracuję w korpo. Często przy komunikacji do ludzi w terenie zastanawiam się jakby dane zadanie komunikowała np. armia. Czy możecie polecić książki, które w ciekawy sposób opisują jak "góra" tłumaczyła prostym żołnierzom jak mają wykonać dane zadanie? Albo książki opisujące procesy w jakich rodziły się wielkie projekty? (czytałem ostatnio start up nation o Izraelu i bardzo mi się spodobała).

#militaria #wojsko #ksiazki
  • 13
@doskasowania: swego czasu śmigałem na wykłady o wojskowości i jest parę ciekawych różnic. Tu np ciekawostka z okresu wojen napoleońskich.

W wojsku francuskim rozkaz szedł dla oficera że mają zdobyć tę budkę, czołgając się lasem, atakując z odwodu a potem się wycofując zygzakiem.

W wojsku pruskim ten sam rozkaz brzmiał tak: Zdobądź tę budkę.

I podobno ta dowolność, poleganie na intelekcie oficerów którzy byli w polu i widzieli więcej od generałów,
W wojsku francuskim rozkaz szedł dla oficera że mają zdobyć tę budkę, czołgając się lasem, atakując z odwodu a potem się wycofując zygzakiem.

W wojsku pruskim ten sam rozkaz brzmiał tak: Zdobądź tę budkę.


@Nieprzyjemnie: ooo...i właśnie na takich książkach mi zależy. Analogiczny przykład z korpo:

firma chciała ograniczyć koszty druku. Pierwsze podejście:
szef - oczekuję, że za pół roku koszty druku spadną o 10%. Ludzie się sprężyli, ale po tygodniu
@Nieprzyjemnie: Ok, wydaje mi się, że korporacje i wojsko mają dużo wspólnego - non stop w trakcie nieustajacego przygotowywanie się do wojny i walki.

Co ciekawe jest wiele różnych doktryn i ciężko stwierdzić, która jest dobra.

Na przykład w wojsku izraelskim nie ma sztywnej hierarchii i szeregowy może kwestionować decyzje dowódcy.