Wpis z mikrobloga

Dobry wieczór.

Dziś zwracam się z prośbą do Mirków z #webdev
W sumie już od gimnazjum zacząłem uczyć się podstaw HTML-a i CSS-a, a kiedy byłem w liceum robiłem już proste stronki z wykorzystaniem tych języków + PHP + MySQL + JS (czysty)
Na darmowym hostingu ćwiczyłem sobie różne rzeczy i wymyślałem sobie coraz to nowsze projekty (np. z wykorzystaniem nowych elementów HTML 5, takich jak canvas).
Robienie stron spodobało mnie się na tyle, że chciałbym na tym zarabiać (o ile samego programowania - kilka podejść do C++ - nie potrafiłem zrozumieć, tak PHP i reszta jest dla mnie prosta i przyjemna).

Problem natomiast leży w tym, że nie wiem, co mam zrobić dalej...
Zawsze robiłem stronki zupełnie od zera, samodzielnie, z użyciem czytego JS.
Kiedy jednak przeglądam oferty pracy (nawet te dla początkujących) to widzę pełno przeróżnych wymagań, takich jak znajomość AngularJS, node.js, Wordpress, Git, SVN, MVC, BackboneJS, JQuery i tak dalej i dalej...

Od czego najlepiej zacząć i za co w ogóle się zabierać? I gdzie mógłbym samodzielnie się tego nauczyć? (niestety, ale na swoje studia już nie liczę, więc będę musiał jednocześnie uczyć się tego w domu)
I jeszcze jedno: kiedy mogę uznać, że wystarczająco znam język/technikę/framework i szukać pracy?

Liczę na rzeczowe komentarze.


I z góry dziękuję za uwagę.
#html #html5 #webmastering #php #javascript #angularjs
  • 18
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Krylan: wordpress jest dość prosty i popularny, więc na twoim miejscu zacząłbym od wdrożenia własnego szablonu jaki theme w wordpressie. Potem np. bootstrap.
  • Odpowiedz
@Akan0: W sumie to podstaw PHP i JS uczyłem się z tego i czasami tam zaglądam, kiedy muszę sobie coś przypomnieć (choć dla PHP to już do dokumentacji patrzę).
@macza: Aha, dzięki za odpowiedź...
@mattcabb: z Wordpressem miałem styczność raz, kiedy robiłem znajomym styl do bloga (w sumie, to tylko zmieniałem już ten który mieli, na inny w CSS-ie, według ich planu). Jakoś nie przypadł mi
  • Odpowiedz
@Krylan: czołem przyjacielu. nic co napisze nie będzie odkrywcze, ani ostateczne, a może być tez tak, że jest po części tylko prawdą. natomiast warto wejść w coś mocniej - niestety kosztem pozostałych rzeczy. zaczynałem podobnie jak Ty (z 15 lat temu, jeszcze na Amidze 1200 tworzyłem swoje pierwsze strony www :)), ale jakos tak wyszło, że wszedłem w php i poznając je powoli robiłem strony od początku do końca -
  • Odpowiedz
@Krylan: Ja zaczynałem od zrobienia szablonu do Wordpress korzystając z tego poradnika. Później kolega nie miał czasu na programowanie, dał pracę, która polegała na zmodyfikowaniu szablonu WP. Później zrobiłem formularz (slidery w js, podliczanie cen, ogólnie PHP, HTML, CSS, PHP, AJAX JS), znowu w Wordpress. Później zacząłem szukać pracy. Po miesiącu poszukiwań miałem pracę.
Od pół roku pracuję jako web developer. System nad którym pracuję jest złożony, więc część
  • Odpowiedz
@mattcabb: dobra, to widzę, że jednak muszę schować swoją niechęć do WP i się go nauczyć. Będę coś z tym kombinował.
@uirapuru: Dzięki za szczegółową odpowiedź! Ja szczerze jeszcze sam nie wiem, w którym kierunku się rozwinąć – z jednej strony strasznie interesują mnie bazy danych (na studiach najprawdopodobniej wybiorę specjalizację "Technolog baz danych"), jednak z drugiej myślę, że front-end jest dla mnie łatwiejszą drogą. Tak jak piszesz,
  • Odpowiedz
technolog baz danych brzmi jak jakies wielkie korpo, w którym zakres wiedzy z pewnością nie współgra z select/insert/update i normalizacją, które wbijają do głów na studiach :D
  • Odpowiedz
Kiedy mogę śmiało stwierdzić, że znam jakiś framework lub język?


@Krylan: tylko wtedy, jeśli framework/język przestał się rozwijać (czyli jest już przestarzały) i serio znasz wszystkie możliwe sposoby jego wykorzystania ;) a w rzeczywistości - programowanie, to nie jest znajomość frameworka. owszem, trzeba sie w nim biegle poruszać. ale twoj mozg to procesor a nie dysk twardy - masz szybko się orientowac w specyficznym "scope" problemu i plynnie przechodzic do
  • Odpowiedz
@moon5: są oferty, ale właśnie jak @uirapuru to pisze: to jest praca w bankach, korporacjach itp.
Specjalizację taką wybiorę, bo z tych dostępnych ta jest chyba najciekawsza (studiuję kierunek biznesowo-informatyczny na uczelni ekonomicznej), jednak chciałbym się pouczyć trochę w kierunku tworzenia stron, żeby jeszcze w czasie studiów złapać jakąś pracę w tej branży.
@uirapuru: dzięki za odpowiedź – od następnego tygodnia zabieram się za tego WP i
  • Odpowiedz
@Krylan: Ja to robię z nawyku, bo długo się zajmowałam tym amatorsko, więc teraz się uczę trochę, aby rozszerzyć wiedzę i umiejętności. (webdev)

A wykształcenie mam ścisło-humanistyczne ;) Liceum matematyczno-fizyczne, a potem studia czysto humanistyczne.
  • Odpowiedz
@Krylan z całym szacunkiem do wordpressowców, bo odwalają czarną robotę odsiewając małych klientów i robiąc im stronki, ale jeśli chcesz serio wziąć się za programowanie i szukać roboty jako backendowiec, to bierz się za Symfony2. Przyjemny framework, bardzo na czasie, duży ekosystem, który nauczy Cie wszystkiego co najlepsze w php.
  • Odpowiedz
@Krylan: backend php: symfony/laravel/yii albo yaf/phalcon, node - express/sails
frontend: bootstrap/semantic-ui, angular/ember/backbone+marionette/handlebars do tego BAAAARDZO przydatna i potrzebna wiedza z sql, zwłaszcza jak pracujesz w backendzie bo często długo ładująca się strona = słabe zapytania, nawet frameworki za nas wszystkiego nie ogarną jak dobrze nie napiszemy, co do obeznania z jakimś frameworkiem to można powiedzieć że będziesz z nim zaznajomiony jak stworzysz jakiś serwis na nim oparty wraz z jakimś
  • Odpowiedz