Wpis z mikrobloga

Jak się najlepiej uczyć następnego języka metodą 1000 najczęściej występujących słów na początek przed gramatyką?

Posegregowane alfabetycznie, czy częstotliwością występowania?

Moim zdaniem częstotliwością, ale znalazłem pełno list posegregowanych alfabetycznie (po cholerę ktoś je psuł? :( ).

Z drugiej strony może dane ułożone alfabetycznie będą szybciej dostępne w mózgu?

Co sądzicie?

#jezyki #naukajezykow #lingwistyka #poliglota
  • 15
@lux_inspirati: Jeśli chcesz poeksperymentować, to możesz spróbować uczyć się bez nauki gramatyki, naturalnie. Np. przy użyciu Rosetta Stone.

Wygląda to tak, że widzisz jakiś obrazek lub serię obrazków i masz opis tego co się na nim znajduje albo dialog. Ma to przypominać sposób, w jaki uczymy się naszego pierwszego języka, sami odkrywając powiązania.
@alpaka: Ja już się nauczyłem, że w każdej dziedzinie jest kilka głupich reguł których się ludzie trzymają, a są spowolniające. Taka nauka wydaje mi się logiczna i znam kogoś, kto nauczył się nowego języka w 4 miesiące taką metodą. Ale dziękuję za radę, jak mi nie będzie szło, to może wrócę do gramatyki. :)

@lux_inspirati: uczyłam się wielu języków z wieloma nauczycielami, to nie są jakieś głupie reguły, miałam rosyjski gdzie był nacisk na słówka a gramatyki zero, po roku nawet zdania nie potrafiłam sklecić, później uczyłam sie ruskiego u innego naczyciela gdzie był wyśrodkowany nacisk na gramatykę i słownictwo - po miesiącu moja grupa przerobiła to co ja wczesniej w ciagu roku, a po roku potrafiłam sie dogadac na podstawowym poziomie, po prostu doradzam
gramatyka przyjdzie sama


@lux_inspirati: jeśli jest to język angielski w którym łatwo można wyłapać gramatykę to okej, jak każdy inny to koniecznie zaopatrz się w tablice gramatyczne, porządne książki do gramatyki i zakuwaj, to słówka prędzej przychodzą same, bo raz gdzieś usłyszysz i możesz od razu zapamiętać
@alpaka:

słówka a gramatyki zero, po roku nawet zdania nie potrafiłam sklecić

Czym innym jest nieuczenie się gramatyki, tylko słówek, a czym innym uczenie się gramatyki i słówek tak jak uczyli się ich native speakerzy danego języka. Nauka oprogramowaniem typu Rosetta Stone (i szerzej - przez "zanurzenie się" w języku) jest efektywna, o czym świadczą np. opisy badań, które znaleźć można na ich stronie #.