Wpis z mikrobloga

#architektura #spamarchitektoniczny #urbanistyka #ciasnedzialki #architekturawnetrz #azylboners

pr0architektura <--- kto chce zobaczyć ciekawostki z arch proszę subskrybować

Dzisiaj przedstawiam dom idealny na naszą polską wieś mimo że inspiracje pochodzą ze szwedzkiej architektury (wyspa Gotland )

Projekt wykrystalizował się dzieki Enflo Arkitekter (raczej średniej jakości architekci ale ten projekt wyszedł im zacnie)
Prostota i zarazem elegancja mimo to boję się ze dom byłby przyjęty jako "stodoła" i nikt by nie chciał w nim mieszkać.
Metraż idealny dla młodej czteroosobowej rodziny - 104m2.
Ściany, podłogi, sufity i kuchnia są wykonane z lokalnego drewna sosnowego, można by rzec że zapewnia to w najwiekszym stopniu kontakt z przyrodą
Jeżeli chodzi o funkcje zadaszenie przykrywa miejsce w którym letnimi wieczorami można wylegiwać się na dworze z ukochaną swego życia.

standard - w komentarzach inne ujecie plus rzut
pr0t3r - #architektura #spamarchitektoniczny #urbanistyka #ciasnedziałki #architektur...

źródło: comment_bdU3nZF2MrcaZxI5uLfTtprwmGEs9lB3.jpg

Pobierz
  • 22
@pr0t3r: Słuchaj - to może stać i w islandii - ja mówię o tym że kształt budynku wyklucza efektywne grzanie. Chyba że te szyby (zajebiste notabene bo uwielbiam duże okna) mają trzy szyby. I w dupie mam że wygląda jak stodoła. Mi sie bardzo podoba.
@Floyt: chyba bym jednak dyskutował, bryła jest zwarta, a % okien w stosunku do elewacji taki jak w przeciętnym domu, tylko inaczej akcenty poukładane. (tzn będzie trzeba nieco mocniej to ogrzewać, ale raczej nie będzie to koszmar dla budżetu poniewaz jest to dom letni, zakładam że jest także dom zimowy ulokowany gdzieś indziej :) )
@katinka: Za mało się znam bro, aby wiedzieć co to znaczy. Mów jak do kogoś kto na codzień nie interesuję się techniką budowlaną ;)
@pr0t3r: Wiesz, chodzi mi o prostą fizykę - dom kwadratowy zawsze lepiej zachowuje ciepło niż długi cieńki penis :). Troche to też cięzkie do umeblowania. O ile działka tego nie wymusza troche to bez sensu.
Jak mówie - nie znam się. Dla mnie - zajebista chata w kraju w cieplejszym klimacie niż polska. U nas jednak bym tego nie zaryzykował.
@Floyt: Technologia szkieletowa - na dobrze izolowanej termicznie od podłoża płycie stawiasz drewniany szkielet, który wypełniasz zamiast cegłą - wełną mineralną. Dajesz 40 cm wełny, folie paroizolacyjne i masz lepszy współczynnik zatrzymywania ciepła, niż jakakolwiek cegła + styropian. Z zewnątrz obijasz np. drewnem, wewnątrz kartongips. Okna dajesz potrójne. Do tego rekuperacja, żeby mieć wentylację bez strat ciepła.

Skandynawowie budują w takiej technologii domy.
Technologia szkieletowa - na dobrze izolowanej termicznie od podłoża płycie stawiasz drewniany szkielet, który wypełniasz zamiast cegłą - wełną mineralną. Dajesz 40 cm wełny, folie paroizolacyjne i masz lepszy współczynnik zatrzymywania ciepła, niż jakakolwiek cegła + styropian. Z zewnątrz obijasz np. drewnem, wewnątrz kartongips. Okna dajesz potrójne. Do tego rekuperacja, żeby mieć wentylację bez strat ciepła.

Skandynawowie budują w takiej technologii domy.


@katinka: a Ja mieszkam w irlandii.. wieje jak na
@Floyt: chłopie, serio tak myślisz? dzisiaj można zrobić analizę nasłonecznienia w dzień, obliczyć zyski solarne, straty na wentylację, dać ~40cm styropianu/wełny, okna 3 szybowe na energoprofilach, a zamiast zwykłej dachówki ułożyć zintegrowane panele fotowoltaiczne w dachówce. Moim zdaniem kształt odgrywa drugą rolę, zresztą fajnie jest mieszkać w domu który nie jest podobny do domu sąsiada
odpowiedz


@sharkslayer: @katinka:
Dziękuje za przejaśnienie spraw. DOKŁADNIE taki dom mi się marzy. Ekologiczny, najlepiej z panelami słonecznymi aby samemu energię ciągnąc, i do tego samemu zrobić sobie intelignentny dom który sam zaprogramuję. Marzy mi się go jeszcze samemu zbudować... ale to pieśń wielu lat w przód.
@pr0t3r: @Floyt: Można bez problemu zbudować ten dom w sposób równie energooszczędny od standardowego. Przecież część mieszkalna musi być w pełni zaizolowana termicznie, a mniejsza część może być nieogrzewana. Ponadto wydaje mi się, że część mniejsza jest sauną, więc jej oddzielenie od reszty budynku jest wskazane.