Wpis z mikrobloga

11.01.2015. 2 lata temu w swoim mieszkaniu został znaleziony martwy 26 letni wtedy Aaron Swartz. Wizjoner, prawdopodobnie jeden z najbardziej kreatywnych umysłów, jakie kiedykolwiek chodziły po Ziemi. W wieku 13 (!!!) lat został współautorem standardu RSS. Stworzył z bratem pierwowzór Wikipedii zanim ta jeszcze powstała. Od najmłodszych lat czytał wszystko co tylko wpadło mu w ręce. Aktywista na rzecz wolności i wolnego dostępu do wszelkich informacji. Prawdopodobnie dzięki niemu (i kilku związanym z nim osobom) wycofano umowy SOPA i PIPA. Jeden z założycieli Reddita.
Wykończyły go służby za "włamanie" do sieci biblioteki JSTOR, chociaż MIT wycofało się z oskarżania go to nie stanęli w jego obronie. Groziło mu wieloletnie więzienie i wysokie kary pieniężne, dodatkowo bardzo silnie śledczy naciskali na jego partnerkę.
Oficjalnie popełnił samobójstwo. Nieoficjalnie, no cóż...

Nie zapominajmy o tych, którzy poświęcili swoje życie nie dla pieniędzy, a dla idei.

Wyrewolwerowanyrewolwer - 11.01.2015. 2 lata temu w swoim mieszkaniu został znalezion...

źródło: comment_es66VhS1eybJ8ZS2HCuO7IcC5xCbCia6.jpg

Pobierz
  • 36
  • Odpowiedz
@wodorost50: Jak napisałem. Z tego co mi wiadomo to JSTOR i MIT nie wnosili żadnego pozwu, ale organom ścigania bardzo zależało na ukaraniu go. A potem to już chyba sam do tego dojdziesz.

@Im_from_alaska: Z tego co wiem to dostęp do JSTOR jest płatny i mają do niego dostęp tylko studenci kilku uczelni. Swartz chyba nigdzie nie powiedział po co mu to było, ale były spekulacje, że albo
  • Odpowiedz
@Wyrewolwerowanyrewolwer: Nie wiem jak jest w tym przypadku, ponieważ różne kraje mają swoje przepisy, ale część przestępstw jest ścigana z urzędu i nie potrzebujemy do tego pozwania przez poszkodowanych. Jakim sposobem mieliby go ścigać poszkodowani, czyli te kilka uczelni?
  • Odpowiedz
@demekion: Poszkodowani z powództwa cywilnego.
A co do ścigania z urzędu to nie wiem czy to się nadawało. Z tego co czytałem i oglądałem to często wtrącano, że prokurator nie miał aż tak dużych podstaw do rozpoczęcia tak wnikliwego i ostrego postępowania.
Ale na prawie to ja się nie znam, także nic więcej Ci nie powiem na ten temat.
  • Odpowiedz