Wpis z mikrobloga

Byłem dzisiaj w #xkom kupić dysk ssd. Wyciągam kartę, daję ją gościowi, a ten do mnie: Przy płatności kartą naliczamy dodatkowo 1%, więc dojdzie 4,19zł. Pytam gościa: że jak?
Potrafię zrozumieć, że np. w małych spożywczakach czasem mają wymóg zakupów za powiedzmy min. 10zł, bo w przeciwnym razie taki sklep do transakcji będzie musiał dopłacić.
Myślę-ok. Szybka analiza: Nie zbiednieję jak stracę te 4pln, ale #!$%@? czy jestem aż tak próżny, żeby łechtać swoje ego faktem, że jestem ruchany w dupę, bo mnie stać? Byłem w centrum handlowym, wziąłem od gościa kartę i zjechałem piętro niżej wypłacić kasę z bankomatu, oznajmiając, że zaraz wrócę.
W drodze do domu myślałem sobie o tym, czy aby nie zrobiłem z siebie #cebula ale przed oczami miałem jakieś ogłoszenie z mojego miasta, w którym oferowano prace za 6zł/h...
Czy w tej sieci z tym 1% to norma przy płatności kartą?
#pytanie #opole
  • 20
@d1ck: w wielobranżowym blisko uczelni bodajże od 20 PLN płatność kartą. Nigdy nie noszę gotówki, bo płacenie gotówką, "może 1,50?", "będę winna grosika" itp. mnie dobija. Chciałem kupić sobie jakąś bułkę i wodę i nie mogłem zapłacić. Postraszyłem panią za kasą, że wyślę pismo do UOKIK, bo doczytałem, że nie mają prawa tak robić. Wysłać?
@Arveit: slij, ale raczej ciezkie do udowodnienia, powiesi karteczke na widoku, ze platnosc karta od 20zl i nic nie zrobisz, nie udowodnisz, ze wczesniej karteczki nie bylo
@Arveit: obadać na nalepkach (na drzwiach, przy kasach, na terminalu), ekranie terminala albo najzwyczajniej wykonać transakcje i na dokumencie potwierdzenia płatności będzie informacja o operatorze.
@Arveit: nie wysylaj, nikt z tym nic nie zrobi, uokik bo przeciez bedzie karteczka, a dla operatora terminala klientem jest sklep ( przy umowach z wypowiedzeniam 1mc kazdy sklep by z tego operatora zrezygnowal)
@Arveit: Duże sklepy - im wszystko jedno. Prowizja im się pokrywa albo wrzucają w koszta.

Dziwi mnie tylko fakt sklepów typu Komputronik czemu oni robią problemy przy zapłacie kartą. Przecież mają całkiem spory obrót..
Dziwi mnie to zdziwienie. To właśnie brak opłat za płatność kartą jest wg mnie czymś nienormalnym. Jest prowizja i ktoś ją musi zapłacić, więc dlaczego mają to być osoby, które płacą gotówką (prowizja zawarta w cenach produktów)?
Inna rzecz: sklepy ze sprzętem komputerowym mają raczej niskie marże (duża konkurencja) i pewnie dlatego wolą pobierać dodatkowe opłaty za kartę, niż podnieść ceny i tym samym osłabić swoją konkurencyjność.
Nie ogarniam tego, przecież obsługa gotówkowa też kosztuje. Dla takiego x-kom to muszą być spore koszty. Poza tym wydaje mi się że przynajmniej jedna na 100 osób w takiej sytuacji rezygnuje z zakupów. Jakbym miał słabszy dzień to bym zrezygnował. Dla zasady.