Wpis z mikrobloga

Pytanie mam do osób które mówią biegle po niemiecku. Nigdy nie robiłem sobie postanowień noworocznych i naszło mnie żeby to zmienić. Jaki cel będzie dobry? Osiągnięcie B1 w ciągu roku? Ma być ambitnie ale osiągalnie :) Za niemiecki zabrałem się jakiś miesiąc temu i dodam, że mam ponadprzeciętną zdolność w przyswajaniu języków obcych. Zamierzam się uczyć w pełni samodzielnie. Może jest tu jakiś koks językowy, który w rok nauczył się naprawdę dużo to niech się odezwie żeby mnie zmobilizować ( ͡° ͜ʖ ͡°) #niemiecki #januszejezykow #jezykiobce
  • 18
  • Odpowiedz
@Velati: Zależy przede wszystkim, ile czasu chcesz/możesz poświęcić. Ja kiedyś w ciągu roku w hiszpańskim doszedłem od biernych podstaw do mniej więcej B2. Ale złożyło się na to 18 godzin tygodniowo w szkole (liceum dwujęzyczne) + słuchanie + oglądanie + czytanie.
  • Odpowiedz
@Velati: mam C1, przystepuje do C2. sam sie w sumie uczyłem. uderzaj pw jakbyś nie wiedział jak się za to zabrać czy chciał posłuchac jak to u mnie wygladalo.
  • Odpowiedz
@mentosh: ok, dzięki, potem zostawię kilka pytań :)

@yosoymateoelfeo: ile h na tydzień to wyjdzie w praniu ale również preferuję otoczenie się danym językiem, czyli radio, tv, czytanie informacji w necie z Niemiec itd. Zdam relację jak to wygląda za parę tygodni :)
  • Odpowiedz
@Velati: Po pierwsze nie język niemiecki a Mowa Nienawiści :-)

Dobra, serio teraz. Moim zdaniem, jesteś w stanie ogarnąć bardzo wiele, pod warunkiem, że masz jakąś konkretną motywację. Jakiś sensowny powód, żeby się nauczyć tego języka. Musisz mieć z nim naturalny kontakt. Inaczej albo się zniechęcisz, albo szybko zapomnisz to, co w takim pocie czoła osiągnąłeś. To naprawdę najważniejszy czynnik w nauce języka - motywacja. Piszesz, że masz predyspozycje do
  • Odpowiedz
@mike78: Motywacją jest bardzo dobra praca - ciekawa i dobrze płatna - w której będę zmuszony używać tego języka każdego dnia. Poza tym lubię się uczyć języków więc mam nadzieję, że nie opadnę z sił. Komunikacja w trakcie nauki to może być problem ale pewnie coś wymyślę. Chociaż tak szczerze mówiąc to podobają mi się inne języki bardziej, np hiszpański.
  • Odpowiedz
@Velati: Niemiecki też znam, nawet go studiuję, ale jest zdecydowanie gorszy od mojego hiszpańskiego. Moja droga z niemieckim wyglądała tak: trzy lata w gimbazie + cztery lata na kursie językowym (od A2 do B2/C1) + dwa lata na studiach. Jednak do niemieckiego nie mam aż takiego zapału i uważam go za trudniejszy od hiszpańskiego. Średnio czuję ten język.

Ja na przykład lubię czytać czasem artykuły ze Spiegla i oglądać dokumenty
  • Odpowiedz
@Velati: No, praca to nienajgorsza motywacja. Ale kobieta to lepsza motywacja. Z tym, że z Niemkami to różnie bywa, chociaż spotkałem i całkiem fajne, ale raczej mniejszość. Co do hiszpańskiego, to akurat trafiłeś w mój ulubiony :-) polecam z całego serca. Dla Polaka wyjątkowo łatwy, przyjemny, melodyjny, nieskomplikowany gramatycznie język. I PIĘKNY.

Chciałem się jeszcze odnieść do twojego pierwotnego pytania: jaki cel będzie dobry. B1? C1?

Nie wiem, może
  • Odpowiedz
@Velati: przede wszystkim posłuchaj Mike'a i "zanurz" się w języku. Słownik na smartfonie i w miarę możliwości tłumacz każde słówko, którego nie znasz w życiu codziennym i staraj się tłumaczyć pełne frazy i zdania (tak jak ja to robie np. na dole po hiszpańsku). W celu weryfikacji poprawności tłumaczeń i w ogóle prawdziwego żywego języka polecam forum wordreference.

@mike78: naturszczyk to aktor amator ;)

P. S. Kiedy wracamy
  • Odpowiedz
@mike78: naturszczyk jako zamiennik dla native speaker? Mnie to nie pasuje, ale przyznam, że znałem tylko to pierwsze znaczenie. W każdym razie właśnie myślałem, że masz na myśli native speakerów (jak dla mnie to chyba nic bliższego niż "rodzimi użytkownicy języka" nie jest możliwe :( )

P. S. To po nowym roku:)
  • Odpowiedz
gracias y igualmente :)


@majlo1985: he he :-)

No to jak już jesteśmy przy temacie, to ci powiem, że rasowy Hiszpan by tak nie napisał. Chodzi o zbitek "y
  • Odpowiedz
@Velati: zobacz, w rozmowie, Mikem nie wiedziałem jak napisać "nazwzajem" po hiszpańsku. Szybko sobie sprawdziłem w słowniku i juz to słówko zapamiętam i będę wiedział w przyszłości jak to powiedzieć. I ja w dużej mierze w ten sposób uczę się hiszpańskiego. Oprócz tego jeszcze Duolingo i Anki Droid do słownictwa.
  • Odpowiedz