Wpis z mikrobloga

Pas planetoid to bez dwóch zdań ciekawa formacja. Znacznie dalej od Słońca znajduje się jednak równie interesujące skupisko ciał, które, ze względu na liczbę tajemnic jakie kryje, zasługuje na oddzielny wpis.

Pas Kuipera, bo o nim mowa, rozpościera się za orbitą Neptuna, ostatniej jak na razie planety Układu Słonecznego. Choć teoretycznie podobny do pasa planetoid, jest od niego znacznie większy i zawiera w sobie większą masę (nawet dwustukrotnie!). Znaleźć w nim można o wiele więcej dużych obiektów. Należą do niego między innymi znane planety karłowate: Pluton, Makemake czy Haumea.

Dlaczego znajdujące się w Pasie obiekty nie połączyły się w jedno, duże ciało? Podobnie jak w przypadku ich bliższych krewnych winę za to ponosi Jowisz, który wespół z Saturnem wypchnął w poczatkowej fazie istnienia Układu Slonecznego na dalsze orbity Urana i Neptuna. Te z kolei oddzialywały na okoliczne ciała, uniemozliwiając ich połączenie się.

Naukowców badających Pas frapuje kilka kwestii. Przede wszystkim, modele powstawania Układu Słonecznego zakładają, że jego masa powinna być znacznie wieksza, niż jest według obecnych szacunków. Zagadkowe są również orbity niektórych ciał, oraz fakt, że w Pasie, zupełnie niczym w pasie planetoid występują przerwy, tak zwane Klify. Bliżej Słońca odpowiedzialny jest za ich istnienie Jowisz. W pasie Kuipera... cóż, przypuszcza się, że może to być masywna, nieznana jeszcze planeta.

#mirkokosmos #kosmos #fizyka #astronomia #ciekawostki #piszeestel
Pobierz E.....l - Pas planetoid to bez dwóch zdań ciekawa formacja. Znacznie dalej od Słońca ...
źródło: comment_d9S9PgeEmIV7oPjjt1yElK52sGXbvNKO.jpg
  • 12
masywna, nieznana jeszcze planeta


@Eestel: A może chodzi po prostu o obłok Oorta, który rozciąga się jeszcze dalej? Tak nawiasem mówiąc to fajnie jak byś o tym napisał, bo jest to jedna z najbardziej zagadkowych części Układu.
A powiedz, jak to wogóle jest, że możemy odkryć planety w innych układach planetarnych, jakieś Keplery etc, a nie możemy odkryć teoretycznie planety istniejącej bądź co bądź - jeszcze w strefie grawitacyjnego oddziaływania Słońca ?


@Hadzi: Bo jej nie ma. Ta część tekstu to taka wstawka trochę w stylu Faktu :P