Wpis z mikrobloga

Prośba o kopnięcie, jeśli Wam się spodoba:

Jak uczciwie podzielić rachunek za taksówkę? [ENG]

Pojęcie teorii gier pewnie wszystkim jest bardziej lub mniej znane. Ostatnio intensywnie rozwija się koalicyjna teoria gier, czyli taka dziedzina, w której gracze mogą się łączyć w zespoły, aby więcej zyskać. Najważniejszym pojęciem w tej teorii jest wartość Shapleya, czyli wzór na sprawiedliwy podział dóbr między graczy.

Shapley za odkrycie tego wzoru i uzasadnienie, że jest to jedyna wartość spełniająca pewne naturalne aksjomaty, dostał kilka lat temu nagrodę Nobla.

"Dlaczego nie jestem chrześcijaninem?"

Krótki esej jednego z największych filozofów, matematyka i laureata nagrody Nobla z literatury, Bertranda Russella, na temat chrześcijaństwa i jego problemów.

Memetyka, czyli o ewolucji kultury i religii

Czym są memy? Wszystkim, czego uczymy się przez naśladownictwo. Są to "informacje" przekazywane od osoby do osoby, podlegające selekcji i ewolucji. A tam, gdzie mamy różnorodność, dziedziczność i selekcję, wystąpi również ewolucja. W ten sposób z chaosu rzeczy zaczną wyłaniać się wzory.

#gruparatowaniapoziomu #liganauki #matematyka #ateizm #filozofia #kultura #nauka #mikroreklama
  • 11
@kopo: Dostał z ekonomii. Teoria gier to taka dziedzina na przecięciu matematyki i ekonomii, więc sporo ludzi dostających Nobla z tej ostatniej to tak naprawdę matematycy, których teorie i prace znajdują zastosowanie w ekonomii.
@alkan: ale ironie to Ty znaj. Dopiero co prawakowi pisales, że znasz ludzi na wypoke, a najbardziej zatwardzialego ateusza nię kumasz.
@neib1: Przepraszam! Ale zawsze przy tego typu znaleziskach sto razy pada coś podobnego, tyle że na poważnie. A ja właśnie co chwila mam powiadomienia z podobnymi informacjami. :-)

Pokornie się uniżam i przepraszam. ( ͡° ͜ʖ ͡°)