Wpis z mikrobloga

Dobra, czas zatem na pierwszą część mojego wpisu na temat Japeta.

Trzeci co do wielkości satelita Saturna wydaje się być tym najbardziej zagadkowym. Ciekawość wzbudza w nim wiele rzeczy: począwszy od zabarwienia, poprzez kształt, na dziwnych zależnościach skończywszy. W tym wpisie skupię się jednak przede wszystkim na tym drugim aspekcie.

Średnica Japeta to około 1490 kilometrów. Pisząc około, nie mam tu jednak na myśli minimalnej różnicy, typowej dla skalistych globów o podobnych rozmiarach. Nie, Japet nie jest ciałem idealnie sferycznym, co zaobserwować można na dodanej przeze mnie ilustracji.

Jego dokładne wymiary to 1494,2 × 1498 × 1425,2 km. Dla porównania, nieznacznie większa Rea, również krążąca w systemie Saturna jest ciałem niemal idealnie kulistym o wymiarach 1532.4×1525.6×1524.4 km. Doskonale więc widać, że w tym przypadku odchylenie jest dużo mniejsze. Kolejną zastanawiającą rzeczą jest masa Japeta. Choć nieznacznie mniejszy, jest od Rei dużo lżejszy. Dlaczego? Nie do końca wiadomo, wszak oba ciała pochodzą z jednego układu i są w swojej budowie stosunkowo podobne. Spłaszczenia Japeta nie da się również wytłumaczyć szybką rotacją ani silnym przyciąganiem grawitacyjnym Saturna. Krąży on bowiem znacznie dalej niż Rea a okres jego obrotu (synchroniczny z obiegiem wokół planety) wynosi nieco ponad 79 dni.

Kolejnym aspektem, jaki warto poruszyć w temacie kształtu Japeta jest łańcuch górski, ciągnący się wzdłuż równika. Żadne inne ciało w Układzie Słonecznym nie posiada na swojej powierzchni tego typu formacji. W jaki sposób mogła ona powstać - nie wiadomo. Kosmiczne kolizje ani uderzenia meteorytów nie wchodzą jednak w grę - prawdopodobieństwo powstania w ich wyniku idealnie prostej, ponad tysiąckilometrowej długości formacji praktycznie nie istnieje.

Nie chcę pisać za długo, dlatego problem zabarwienia i innych anomalii zostawię sobie na kolejne wpisy. Pozdrawiam i zachęcam do zadawania pytań, bo być może coś przeoczyłem :) A, no i wołam @xyz23

#kosmos #wszechswiat #mirkokosmos #fizyka #astronomia #ciekawostki
Pobierz
źródło: comment_R85EzGsrvWKTGCUd1jdiwtXWPwtxWQCa.jpg
  • 8