Wpis z mikrobloga

Cardio na czczo - mit obalony!

Widziałem, że ostatnio na mirku było sporo dyskusji czy robić czy nie robić cardio na czczo. Przesłanki są i za jednym i za drugim

W celu rozwikłania zagadki naukowcy sięgnęli po najlepsze narzędzie - badanie eksperymentalne. I to nie byle naukowcy - Brad Schoenfeld i Alan Aragon (wielkie propsy dla obu). W badaniu wzięło udział 20 kobiet. Jedna grupa trenowała na czczo, druga po 1 posiłku. Obie były na redukcyjnej diecie.

Pod koniec eksperymentu obie grupy straciły na wadzę i straciły tkankę tłuszczową. Jednak bez różnic między grupami.

Wniosek jest prosty. Jeśli lubisz biegać rano przed śniadaniem - proszę bardzo, ale nie spodziewaj się, że dzięki temu szybciej schudniesz.

Badanie ukazało się dzisiaj i na razie jest tylko abstrakt:

http://www.jissn.com/content/11/1/54/abstract

#dieta #cardio #bieganie #liganauki #mikrokoksy #silownia
DamianParol - Cardio na czczo - mit obalony!



Widziałem, że ostatnio na mirku było ...

źródło: comment_sZumMRYW8Y7OAfH4KsCtbrD5oABmF2U8.jpg

Pobierz
  • 18
@amarantowy: czy ja wiem... kiedys wstałem z łóżka i poszedlem na basen. Potem rzygalem i nie moglem wstac z lozka przed 12. Dodam ze to nie byl moj pierwszy basen od 30 lat. Cwiczylem codziennie. Nie wiem z czym to jest związane.
@mattommottam: Chodzi o to, że każdy organizm jest inny i roznie reaguje na rózne bodzce. Dla mnie trening/dieta będzie spoko - dla kogoś innego już nie.

Ja sam robiłem trening na czczo ale z takiego wzgledu, że jechałem na siłownie na 7:00 rano a potem do pracy - cięzko było mi zjeść cos porzadnego o 5:30. Większych problemów u siebie nie zauwazyłem a trening trwa 90min.

Druga kwestia to to, co
@DamianParol: Te wszystkie zasady tylko potrafią zniechęcić. Kiedyś słyszałem, że należy biegać zawsze po posiłku, bo inaczej to niezdrowo. Efekt jest taki, że jakoś przestałem biegac rano, bo nie mam wtedy czasu na śniadanie i bieganie. Albo jedno, albo drugie, a jako że jeszcze biorę leki i muszę je brać na pusty żołądek pół godziny wcześniej zanim coś zjem, czyniłoby to za wczesnym wstawaniem.

Nauczka dla mnie, nie przejmować się tymi
@DamianParol: to właśnie cały czas powtarzałem od kilku wpisów i pomimo podawania źródeł i badań, oczywiście mirki wiedziały lepiej i dopisywali mi do mojej teorii fakt, jakobym mówił, że bieganie na czczo nie działa.

Działają. Obydwa. Tak samo. Kropka.
@Polska_Bozia: Szkodliwy też raczej nie jest.

@amarantowy: Ciekawe czy to coś zmienia, bo tego jeszcze nie zbadano. Np treningi siłowy na czczo ma jakąś przewagę nad tym po posiłku.

@PlayerNo22: Właśnie wniosek z tego badania jest taki, że możesz zrobić cardio kiedy chcesz i będzie dobrze :)

@little-illusion-machine: Masz rację. Przeleciałem to wzrokiem i skupiłem się na "The fully formatted PDF and HTML versions are in production."

@
@shdw:

Bo ludzie nie zastanawiają się, co to znaczy, że coś "działa". Najczęściej jak moja teoria "działa" to automatycznie znaczy, że wszystkie inne są do dupy. I potem mamy guwnoburze na temat wyższości splita nad FBW.

A tak na prawdę, to wszystko działa, a różnice w skuteczności różnego rodzaju programów treningowych i teorii na poziomie amatorskim liczyłbym w pojedynczych punktach procentowych. To co wybierzesz jest kwestią Twojej wygody.

Osoby zaczynające zabawę
@berti: W pełni się zgadzam. W kwestii diety i siłowni działa praktycznie wszystko. To czego tutaj szukamy to skuteczność i optymalizacja, tak aby zwiększyć efekty, minimalizując potrzebny na ich uzyskanie czas.