Wpis z mikrobloga

@Pachlak: Nie jest to zbyt fortunna animacja z kilku powodów.

Po 1 jak już coś mierzymy to podajemy wynik w mm a nie w cm. Tu błędnie można sie zasugerować, że dokladność jest do 0,01 mm a w rzeczywistości jest to suwmiarka o dokladnosci 0,1 mm.

po 2 jest to tylko jedno z 3 podstawowych zastosowań. Suwmiarką poza tym co pokazano możemy mierzyć głębokość oraz szerokość otworu.

Warto też wiedzieć, że
@Perlo: 0 przy kreseczce na podzialce tego ruchomego elementu jest troche dalej niż na kreseczce 2.4 tego nieruchomego elementu. Czyli jest troche wiecej niz 2.4. Skoro 0 się nie pokrywa to jedziemy dalej, żeby sprawdzić która kreseczka będzie się pokrywać z tym nieruchomym. Patrzysz patrzysz patrzysz i co? 7 pasuje, bardzo ładnie tworzy jedną długą kreseczkę z tą na górze. Czyli dodajesz 2.4 + 0.07 i masz wynik. Nie wiem czy
@PLAN_B: Bierzesz sobie przedmiot do zmierzenia. Patrzysz najpierw na milimetry (na "główną skalę") - tutaj masz coś pomiędzy 24 a 25 milimetrów. Dodatkowo widać, że jest bliżej 25 (to akurat dla lepszego zrozumienia info). No ale chcesz dokładniej - patrzysz, która kreseczka z tych na dole pokrywa się z jakąkolwiek kreseczką na górze - na animacji jest 7, czyli do 24 milimetrów dodajesz 0,7.

Taką suwmiarką byłbyś w stanie zmierzyć z
Jeszcze jako ciekawostkę z doświadczenia mogę dodać, że nawet tym suwmiarkom analogowym o dokładności 0,02mm można zaufać (oczywiście mają swój błąd, ale biorąc pod uwagę, że to dla niektórych taka "większa linijka", to jednak coś, błąd powiedzmy +- 0,04mm w przypadku tych o małym zakresie) a także to, że "najgorsza elektroniczna chińszczyzna z bazaru" jakimś cudem naprawdę okazywała się bardzo dokładna. Sam czasami nie wierzyłem, kiedy brałem takie ustrojstwo i toto było
Nikt nie napisał o sile docisku w przypadku suwmiarek bez górnej śruby blokującej. Na grafice widać suwniarkę z sprężyną blokującą, jak się taką suwmiarką za mocno dociśnie to zmniejszymy wymiar. Mikromierze mają sprzegielko w przypadku suwmiarek sprzegiełko mamy w palcach :)

suwmiarka