Co po dzisiejszych danych? Mimo niespodzianki w produkcji budowlano-montażowej, obraz gospodarki jest zgodny z kierunkiem prognoz. Niezmiennie, od wiosny, prognozujemy wzrost PKB w 2023 poniżej 1% (obecnie 0,4%). Rosną szanse na dezinflację. Stopy RPP w grudniu bez zmian.
via tt. @mbank_research
#kredythipoteczny #gospodarka #inflacja
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

w 19 wieku to nie był najbogatszy kraj swiata, ale jeden z niewielu do którego mozna było emigrować.

I było tam lepiej niż w przeludnionej europie, ale nadal nie był to dobrobyt, jedynie brak głodu.


@laporte:
To skutek rozwoju technologicznego, a nie dewaluacji pieniądza.
  • Odpowiedz
odnosnie zarowek led #philips w #biedronka

w sklepie powiedzieli mi ze w biedronce nie ma na te zarówki zadnej gwarancji, bok biedronki odpisał ze jednak jest i nawet philips sam moze przyslac nowe zarowki i podobno nawet bez odsyłania zepsutych żarówek

byla na wykopie kiedys dyskusja a w innym temacie w ktorym sie udzielalem tez niektórzy pisali ze nie ma na nie gwarancji, ktos zwrócił uwage ze jest rekojmia

bez
Ksemidesdelos - odnosnie zarowek led #philips w #biedronka 

w sklepie powiedzieli ...

źródło: comment_1669215318uDmPeMbAeDOFWXaGyzAKS5.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Ksemidesdelos: Kiedyś mi biedronkowe nie philipsy padły. Nie chcieli wymienić tylko że mogą odesłać tam gdzieś, podać mam im dane i czekać ileś dni na decyzję.

Co do philipsów to padły mi świetlówki i przysłali nowe bez odsyłania starych. Nowe przyszły z Holandii o ile dobrze pamiętam.

Philipsowe ostatnio trafiły mi się brzęczące więc sprawdzać trzeba od razu.
  • Odpowiedz
  • 0
Był niedawno w gorących wpis Mirka który nawykresie pokazał ceny $, baryłki ropy, zaznaczył tarczę inflacyjną i rabat od obajtka 30 gr. Ma ktoś ta grafikę?

#polska #orlen #paliwo #cenypaliw #inflacja
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Maca to już całkowicie powaliło z tymi cenami. U mnie w okolicznej burgerowni można kupić taniej w miarę porządnego burgera niż tam u nich zwykłego fastfooda. A najdziwniejsze w tym wszystkim jest to, że ludzie tam dalej walą drzwiami i oknami.
#mcdonalds #drwal #jedzenie #inflacja
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 3
@Tetsuya marketing i przyzwyczajanie do marki od dziecka. Dzieciakom nawet bardziej smakuje jabłko w woreczku z Mcd niż bez takiego obrandowania.
  • Odpowiedz
Krach w gastronomii, coraz mniej klientów nawet w fast foodach

Cały wykop xD Tak to każdy 15k wypłaty to mało, ale jak jest rozmowa o krachu gastronomii to 95% komentarzy jest o tym:
- McDonalds i KFC jest drogo, bo burger nie kosztuje 20 zł tylko 25 zł
- Ulubiony kebab z 14 zł zdrożał na 23 zł
- Pizzy to już dawno nie zamawiam tylko sam robię na cieście z Biedronki, bo kto to
  • 44
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Pamiętam jak kilka lat temu byłem oburzony cenami w Norwegii np. benzyna czy chleb 10 NOK, jakiś tam fastfood kanapka 20-40 NOK itp. tak sobie to przeliczałem na złotówki i mi wychodziło strasznie drogo, w ogóle jakieś te dwucyfrowe ceny za podstawowe produkty były takie nierealne, abstrakcyjne.

A teraz powoli zbliżamy się do tego w Polsce - już niedługo dwucyfrowa cena to będzie minimum za cokolwiek, benzyna będzie po 10, jakiś tam
bitcoholic - Pamiętam jak kilka lat temu byłem oburzony cenami w Norwegii np. benzyna...

źródło: comment_1669204326narsWrRH8ePpHnxrTwAbFa.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@bitcoholic: kiedyś jak jeździłem z NO do PL żeby odwiedzić rodzinę a przy okazji zrobić zakupy to mi się w aucie nie mieściło bo prawie wszystko było 2-3x tańsze w Polsce, ładowałem po sam dach ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Teraz jeżdżę już nie 3 razy w roku a co najwyżej raz a biorę tylko rzeczy, które nie są dostępne w Norwegii bo zwyczajnie się nie opłaca
  • Odpowiedz
"Krach w gastronomii" - oczywiście, że tak. To jest efekt niepodnoszenia stóp procentowych jak trzeba. Mamy mniej kasy przez inflację, a dodatkowo ceny dóbr idą w górę. Zastępujemy więc jedne dobra gorszymi, np. nie idziemy na pizzę za 50 cbl tylko robimy ją sami w domu lub jemy coś innego.

Podobnie będą tracili wszyscy fryzjerzy, hotelarze, branża turystyczna, rozrywkowa, teatry, kina itd - wszystko co nie jest niezbędne do życia będzie miało mniejszy
  • 43
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

"Krach w gastronomii" - oczywiście, że tak. To jest efekt niepodnoszenia stóp procentowych jak trzeba.


@mickpl: nie wiem jak powiązałeś ze sobą te 2 rzeczy w taki sposób, ale gastronomia jest pierwszą ofiarą ograniczania konsumpcji przez ludzi, czyli tego samego co wysokie stopy niby mają osiągnąć.
  • Odpowiedz
@PonuryMruk: Przede wszystkim kupowałeś Navigatora 2. Teraz Navigator 3. Nowy wzór, i m.in. bardziej ciche opony i bardziej energooszczędne.

P.S. Ja sobie kupiłem Navigatory w czerwcu :-) a nie jak pierwszy śnieg spadł - a to też ma wpływ na cenę - popyt i podaż.
  • Odpowiedz
Aktualne ceny za drwala Mireczki nie jest aż tak źle ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Dodatkowo Mcdonalds przygotował drop itemów jakiś na zime szaliki czapki koce sweterki.
Coś jak mata ale tam było za free a tu zużywamy pkt nasze.
Przykładowo @Oastry ma 30k pkt więc teorytycznie może mieć 1/3 dropu ()
Więcej info o akcji macie na https://mcdonalds.pl/lepsza-strona-zimy/
#mcdonalds
Waszunia1234 - Aktualne ceny za drwala Mireczki nie jest aż tak źle ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Doda...

źródło: comment_1669194289X3AL17mptgjFwvAqOUch6R.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Burger Drwala podrożał o 43% w ciągu roku:

Klasyczny – 24,90 zł; rok temu 17,40 zł;
Podwójny – 29,90 zł; rok temu 20,40 zł;
Z kurczakiem – 24,90 zł; rok temu 17,40 zł;
Z żurawiną – 26,40 zł; rok temu 17,90 zł;
  • 189
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 1759
@BetPay najgorsze jest to że jak ktoś narzeka na te ceny to debile wyzywają takich od biedaków bo jak to tak "nie stać cię na kanapkę za 25zl?!" A prawda jest taka że takie podwyżki nie są normalne no ale p0laki będą się jeszcze bardziej podniecać drwalami bo teraz kosztują więcej i się uważają za bogoli jak to jedzą... Wystarczy poczytać tag jak pod wpisami ludzie są wyśmiewani za narzekanie na
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1227
@BetPay: ale trzeba mieć downa, żeby za żarcie w normalnych krajach będące tanim fast foodem, płacić tyle co za normalne jedzenie w restauracji xd
  • Odpowiedz