@Wegrzynski 40l Polish Ale który robi zawsze robotę wśród niekraftowych znajomków i rodziny i po 20l Apa na Galaxy i Amarillo oraz Witbier, który chyba będzie moim najlepszym witem ;-)
#piwowarstwo Pytanie, jak robiłem wszystko według instrukcji, a wyszło mi mniej brzeczki niż w przepisie to uzupełnić to jakoś? Przy filtrowaniu wysladzalem tak, by mieć 23 litry brzeczki, potem to gotowałem, chmieliłem i po zlaniu do fermentora mam tylko 18 litrów. Dokladajac do tego to co mi odpadnie przy zlewaniu, bo na pewno coś odpadnie bo filtracja to był jakiś koszmar (to zawsze trwa tak długo? U mnie 23 litry
@potatowitheyes: oznacza to, że w zgodnie z przepisem, zakładany ekstrakt przed rozpoczęciem fermentacji to 12,5 blg. Masz nadwyżkę - dość sporo odparowało podczas gotowania. Możesz śmiało dokonać korekty wodą (butelkowaną najlepiej). Na brewness jest kalkukator z trzema zmiennymi - aktualne blg, pożądane blg i objętość warki w litrach. Gdy wpiszesz te dane, dowiesz się ile wody dolać, by piwo zjechało do ekstraktu pożądanego.
@BrowarPERUN: można, jak najbardziej ( ͡º͜ʖ͡º) przy okazji - składam wyrazy uznania za Dziedzictwo - imo jeden z ciekawszych polskich kraftów zarówno w koncepcji, jak i w efekcie końcowym.
Mam jeszcze problem z jedną rzeczy przy produkcji piwerka- nie potrafię dobrze przefiltrować po gotowaniu już przy przelewaniu do fermentora. Mieszam, robi się stożek, ale jak już będzie się odkrywał to się rozłazi na całą objętość tego co zostało. I właśnie w ten sposób tracę jakieś 3 litry brzeczki. Jak filtrujecie? Co można zrobić? #piwowarstwo
@rdsx nagrałem ostatnio film gdzie poruszyłem ten temat, jest tam omówione trochę rozwiązań, a taka porada ad hoc - ja najczęściej lecę druciak na początku i pończocha(czasem podwójna) na wyjściu. A ogólnie to warto pomyśleć o filtrach podczas gotowania, o wiele łatwiej jest gdy podchodząc do filtracji po gotowaniu masz mniej chmielin ;)
Btw. ja korzystam do filtracji ze spidera który kosztuje mniej niż 60zl
Mirkopiwowarzy, potrzebuję porady. Od dłuższego czasu zastanawiam się nad spróbowaniem sił w piwowarstwie domowym, bo lubię dobrę piwo, a sztuka gotowania nie jest mi szczególnie obca ( ͡°͜ʖ͡°)
Jest tylko jeden problem, który mnie odstrasza - minimalna ilość piwa przypadająca na jedną warkę ( ͡°ʖ̯͡°) Przy mojej konsumpcji 3-5 piw na miesiąc, w porywach 8, zrobienie warki 20 l => 40 piw do standardowego fermentora 20-litrowego to jest zapas na 10 miesięcy ( ͡°ʖ̯͡°) W takim tempie robiąc warkę
@Wegrzynski wydaje mi się że najlepszym co można Ci zaproponowac na początek to ekstrakty i warki 10l. Przy jednej puszce ekstraktu i 10l piwa wyjdzie piwo o ekstrakcie 11-12blg, czyli taki standardowy ale. A 10l może nie będzie takie straszne, jeśli piwo Cie zadowoli będziesz mógł z dumą podarować je komuś z pracy, czy przy wizycie u rodziny ( ͡º͜ʖ͡º)
Do zabawy z ekstraktami wystarczy minimalistyczny zestaw: Dwa fermentorki 15l Kawałek węża
@drzwi_do_piwnicy: słyszałem, że hop tea nie załatwia sprawy tak jak zwykłe tradycyjne chmielenie (w szczególności idzie o aromat) ale osobiście się o efektach nie wypowiem, bo nigdy tego nie robiłem ;-) . Możnaby dla pewności dochmielić jeszcze takie piwo na zimno, ale nie widzę powodów by niegotować. Ekstrakty to lekki wstęp do zacierania i zaznajomienie się z mechanizmami (poszukiwanie własnego, sprawdzającego się schematu chmielenia, przełom białkowy, filtracja po gotowaniu) które
@drzwi_do_piwnicy tak właśnie, przełom z ekstraktu ;) nigdy nie miałeś choćby w starterze? To są wydatki na później, kiedy się wkręci człowiek na stałe. Możesz bez problemu gotować mniejsza ilość ekstraktu a później chłodzić lodowata woda jednocześnie robiąc korektę gęstości
W maju lecę z różową na Djerbe na all-excuse-me Chcemy troche pokrecic się po wyspie, słyszałem już o farmie krokodyli i o jakichś zabytkach z czasów imperium rzymskiego - planujemy wypożyczyć auto żeby nie leżeć na hotelowej plaży cały tydzień. Może jakiś Miras był i cos podpowie na temat tamtejszych atrakcji? ( ͡º͜ʖ͡º)
@rissah ok, taka ewentualność też biorę pod uwagę, tylko im bardziej będę zorientowany w możliwościach tym lepiej. Warto było z tymi objazdowkami? Może widziales coś co byś określił jako must have podczas wizyty w tamtym rejonie?
@BJXSTR: zostawiłbym lemondropa do innego piwa, by nie zmarnować jego potencjału, a fajny jest to chmiel. Schowa się jednak totalnie przy tak aromatycznych mocarzach jak pozostałe ( ͡°͜ʖ͡°)
Hej #piwowarstwo ! Czy ktoś z was zamawia w #niemcy produkty piwowarskie? Z jakiego sklepu internetowego korzystacie? Chcę pokazać ekipie że da radę coś uwarzyć z niczego. Potrzebuję ekstrakt słodowy jasny, chmiel i drożdże belgijskie. Myślę, że belgijska ipa będzie spoko pomysłem (⌐͡■͜ʖ͡■)
@bonifacy_pankracy tak, ale +10kg to juz koszty rzędu 40-50zl, średnio to wychodzi przy cenach produktów piwowarskich - przesyłka moze kosztować np. 1/4 zamówienia. Ale tak, wysyłamy ( ͡º͜ʖ͡º)
Ja dziś rozlewam 4 warki na wesele i poprawiny przyjaciela jeszcze z czasów przedszkolnych ( ͡º ͜ʖ͡º)