Wpis z mikrobloga

Mam jeszcze problem z jedną rzeczy przy produkcji piwerka- nie potrafię dobrze przefiltrować po gotowaniu już przy przelewaniu do fermentora. Mieszam, robi się stożek, ale jak już będzie się odkrywał to się rozłazi na całą objętość tego co zostało. I właśnie w ten sposób tracę jakieś 3 litry brzeczki.
Jak filtrujecie? Co można zrobić?
#piwowarstwo
  • 11
  • Odpowiedz
@rdsx: większość zakłada pończochę na wylot wężyka przyczepiając gumką recepturką, wszystko wyparzone. Ja natomiast częściej stosuję patent z gąbką do zmywania, taką grubszą jak na zdjęciu. Odcinam to zielone, na tym płaskim brzegu robię głębokie nacięcie, w które wkładam wąż i do gara. Wysysa brzeczkę prawie do sucha, chyba że jest w ciul chmielu to oblepi i sie zapcha - wtedy pończocha.
Nivele - @rdsx: większość zakłada pończochę na wylot wężyka przyczepiając gumką recep...

źródło: comment_xMmJZyBuOFC05jiyPMLXUlGzQr8ov8JG.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@rdsx nagrałem ostatnio film gdzie poruszyłem ten temat, jest tam omówione trochę rozwiązań, a taka porada ad hoc - ja najczęściej lecę druciak na początku i pończocha(czasem podwójna) na wyjściu. A ogólnie to warto pomyśleć o filtrach podczas gotowania, o wiele łatwiej jest gdy podchodząc do filtracji po gotowaniu masz mniej chmielin ;)

Btw. ja korzystam do filtracji ze spidera który kosztuje mniej niż 60zl

Film: https://youtu.be/5qQcfjFd0Zw
  • Odpowiedz