Zdrajcy w rosyjskim wywiadzie. Afgańska operacja specjalna
Dlaczego tak naprawdę Rosjanie wysłali wojska do Afganistanu? Kto stał za tym pomysłem i jak najazd na Afganistan przyczynił się do upadku ZSRR?
z- 2
- #
- #
- #
- #
- #
- #
Dlaczego tak naprawdę Rosjanie wysłali wojska do Afganistanu? Kto stał za tym pomysłem i jak najazd na Afganistan przyczynił się do upadku ZSRR?
zJak współcześni widzieli zwycięzcę spod Wiednia i jego armię? Oczywiście z szacunkiem, ale czasem także jako żartownisia, a nawet obiekt kobiecych westchnień.
zZbliża się Halloween, więc i powraca temat strachów i wampirów, które w dawnej Polsce stanowiły elementem rzeczywistości. Przynajmniej tak myślało ówczesne społeczeństwo. Kto mógł stać się wampirem i jak można było go unicestwić?
z65 milionów ludzi żyje tam na granicy ubóstwa! Pobicie na śmierć 22-latki poruszyło tłumy Irańczyków. Czy wykorzystają oddolną energię do obalenia rządu?
zOrkiestra grająca na rynku, uśmiechnięte dzieci bawiące się w chowanego, dorośli oddający się modłom w synagodze. Taką wizję obozu Theresienstadt zaserwowali Niemcy delegacji Czerwonego Krzyża. W tym samym czasie w obozie zginęło już ponad 30 tysięcy Żydów, a drugie tyle wywieziono do obozów śmierci
zDziś, 24 października miała miejsce premiera ostatniego odcinka „Rodu Smoka”. Czy obraz tych fantastycznych, a zarazem potężnych bestii przedstawionych w serialu odpowiada wyobrażeniom naszych przodków?
z20 października 1957 r. odbył się jeden z najsłynniejszych meczów polskiej reprezentacji piłkarskiej. Biało-czerwoni, po dwóch bramkach rewelacyjnego Gerarda Cieślika, pokonali reprezentację ZSRR. Trybuny chorzowskiego stadionu szalały ze szczęścia. Za kulisami meczu czaiła się polityka.
zPera Palace to hotel znajdujący się w tureckim Stambule. To tutaj w jednym z hotelowych pokoi Agatha Christie napisała kryminał „Morderstwo w Orient Expressie”. Dziś Pera Palace pełni nie tylko funkcję hotelową, bowiem znajduje się w nim także muzeum. Jak wygląda to niezwykłe miejsce?
zGarnizony miały znaczący wpływ na rozwój ośrodków miejskich. Dlaczego historia obiektów wojskowych jest ważna w kontekście rozwoju miast w XIX wieku?
zW październiku 1962 roku świat na kilkanaście dni wstrzymał oddech. Niecałe dwadzieścia lat po zakończeniu II wojny światowej, ponownie stanął na krawędzi wojny – tym razem znacznie poważniejszej, bo atomowej. Jej wybuch mógł zakończyć się prawdziwą zagładą.
zWojna z Moskwą trwała od 1654 r., a jej pierwszy etap był bardzo niekorzystny dla Rzeczypospolitej. Sytuacja zmieniła się w „szczęśliwym” 1660 r., kiedy to strona polska odniosła kilka istotnych zwycięstw nad Moskwą. Wśród nich szczególnie wyróżniła się wygrana bitwa pod Cudnowem.
zHeinrich Himmler był jednym z głównych współpracowników Hitlera. Zobaczcie jego młodość i życie na fotografiach!
z12 października był do 1992 r. świętowany jako Dzień Wojska Polskiego. Upamiętniana w ten sposób bitwa pod Lenino przedstawiana była jako największy sukces, choć dzisiaj patrzy się na nią jak na inne „komunistyczne mity”. Jak wiele wydarzeń z polskiej historii, jest to opowieść złożona i tragiczna.
zOswald Mosley był arystokratą i charyzmatycznym politykiem o poglądach skrajnie prawicowych. To on spopularyzował w Wielkiej Brytanii f-----m, inicjował marsze bojówek i inspirował do zamieszek. Jak nprawdę wyglądała kariera antagonisty z serialu Peaky Blinders?
zKelemen Mikes porzucił szkołę, aby przyłączyć się do powstania Franciszka II Rakoczego. Do historii przeszedł jako twórca listów do zmyślonej cioci.
zWykop.pl