CHIP - historia komputerów - Adam Śmiałek

Chip grudzień 1997
z- 71
- #
- #
- #
- #
- #
- #
Chip grudzień 1997
zBrick Game, zwany u nas Tetrisem czy po prostu grą, był konsolowym kopciuszkiem, którym nie chwalono się jakoś specjalnie, ale miało go prawie każde dziecko i wielu dorosłych. Co znajdziemy wewnątrz i dlaczego czterobitowe procesory w XXI wieku nadal mają sens?
zO ślepej uliczce wczesnych laptopów (choć nie do końca). O tym z jakimi problemami musieli się liczyć projektanci komputerów przenośnych na początku lat osiemdziesiątych. O śmiesznie małych (dziś) pamięciach i dlaczego były małe.
zCiekawy domofon z peerelu, który zamiast linii sygnałowych wykorzystywał sieć elektryczną, dzięki czemu mógł być stosowany wszędzie, gdzie tylko było doprowadzone zasilanie sieciowe.
zpan Adam Śmiałek o fenomenie Tamagotchi. Czym było napędzane to urządzenie? O komputerach czterobitowych w XXI wieku - czy mają sens i do czego mogą służyć?
zO polskim przenośnym odtwarzaczu kaset zwanym Kajtkiem. Dlaczego tak niewiele potrafił? Czy naprawdę tak mocno drenował baterie? Jak brzmiał Kajtek?
zKrótki był czas świetności ośmiobitowców. Pod koniec lat osiemdziesiątych komputery te, choć nadal chętnie kupowane, przechodziły już do drugiej ligi. Zapraszam na spotkanie z przedstawicielem tej grupy urządzeń, będącym zarazem ostatnim oficjalnym ZX Spectrum.
zO nawigacjach - urządzeniach dla kierowców, które pojawiły się nagle i równie szybko zniknęły, zastąpione przez smartfony. Jak działa GPS i co można znaleźć wewnątrz tych urządzeń.
zO pierwszych aparatach cyfrowych, zapisujących zdjęcia na dyskietkach. Ile zdjęć można zmieścić na takim nośniku i jaka jest ich jakość? O problemach wczesnych cyfrówek.
zO najczęściej spotykanej rodzinie mikrokontrolerów. Czym różnią się układy przeznaczone dla automatyki przemysłowej od procesorów ogólnego stosowania? O trzech dekadach królowania układów serii 51
zO podróbkach ZX Spectrum - legalnych i nie. O tym jak w Związku Radzieckim rozpracowano ULĘ i co z tego wynikło. O radzieckiej solidności i niespodziankach z tym związanych.
zO radiostacjach używanych w lotnictwie. Dlaczego nadal obowiązuje tam historyczna modulacja AM? O tym jak zbudowane są urządzenia profesjonalne, przeznaczone do pracy w szerokim zakresie temperatur, ciśnień i przeciążeń.
zO pierwszym systemie Windows powszechnie instalowanym w Polsce i na świecie. O zmianie dopiero co nabytych przyzwyczajeń pracy z komputerami na początku lat dziewięćdziesiątych. O tym, jak procesor 386 miał w końcu czym się zająć.
zO mikroprocesorze, który miał największy wpływ na rozwój komputeryzacji na świecie. O komputerach wczesnych lat dziewięćdziesiątych. O tym, jak skomputeryzowano polski biznes.
zJak łączono telefony przewodowe, gdy nie było warunków do przeprowadzenia linii? O radioliniach telefonicznych. O urządzeniu zawierającym nadajnik i odbiornik pracujący w paśmie 300 MHz w dupleksie.
zO wyświetlaczach sprzed blisko pół wieku. Podłączamy wyświetlacz z kalkulatora Brda i budujemy zegar.
zto dlaczego nie budujesz przykladow wykorzystujac juz raz wytlumaczonego kodu.
"Bronilem" ten twoj kod przed elektro-gowno-komenatrzami, ale blokada wyswietlania na czas wcisniecia klawisza jest naprawde slabe.
To moze warto o tym powiedziec? Fakt, filmu nie ogladalem
O urządzeniu do podsłuchiwania rozmów i ich rejestracji. O tym jak w peerelu skonstruowano małe urządzenie umożliwiające zapisanie czterech godzin dźwięku.
zWiększość żarówek LED można naprawić nawet bez użycia lutownicy. Żarówki LED mogą działać wieczne ale producenci robią wszystko aby tak nie było, złej jakości komponenty i brak odpowiedniego chłodzenia, nie wydawaj pieniędzy na nowe, naprawiaj żarówki które już masz.
zCzym jest synchrotron? O promieniowaniu synchrotronowym i jego zastosowaniach w nauce i podczas opracowywania kolejnych odkryć. O krakowskim synchrotronie SOLARIS. Część pierwsza, w której poznajemy elementy zasilania i sterowania synchrotronu.
zO syntezie FM i muzyce lat osiemdziesiątych, której stała się podstawą. O syntezatorach poważnych i zabawkowych. O źródle brzmienia kart muzycznych wczesnej ery pecetów. O fenomenie Sound Blastera.
zKomentator
od 12.12.2021
VIP
od 02.01.2022
Rocznica
od 18.09.2024
Wykop.pl