Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko212
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

282

Prototaxites, tajemnica sprzed 400 milionów lat.

Prototaxites, tajemnica sprzed 400 milionów lat.

W okresie, kiedy rośliny lądowe były jeszcze prymitywnymi organizmami o wysokości kilku lub kilkudziesięciu centymetrów, na paleozoicznych mokradłach wyrastały kilkumetrowe żywe kolumny, przedstawiciele rodzaju Prototaxites. Po prawie dwóch stuleciach badań ich tożsamość pozostaje zagadką.

Piotr_Gasiorowski
Piotr_Gasiorowski
z
eksperymentmyslowy.pl
dodany: 14.04.2025, 09:45:53
  • #
    sylur
  • #
    dewon
  • #
    paleontologia
  • #
    grzyby
  • #
    prototaxites
  • #
    gruparatowaniapoziomu
  • 46
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Treści powiązane (2)

Co nam mówią skamieniałości?
Piotr_Gasiorowski
z wykop.pl
  • 1
Ciemnogród 1/5 - 2022 Artur Lalak
awatarji
z youtube.com
  • -1

Komentarze (46)

najlepsze

felixd
felixd
15.04.2025, 09:20:05 via Wykop
  • 102
Myślałem z początku, że będzie o starożytnych, prehistorycznych podatkach.
Kamienna tabliczka, podatki wykute w skale itd.
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

azembora
azembora
azembora
15.04.2025, 09:48:50 via Wykop
  • 40
@felixd:
Protopodatki XD
Politycy 400 milionów lat temu:
"Wprowadzimy malutki VAT 0,01%, ale tylko na rok. Obiecujemy!"
  • Odpowiedz
dominowiak
dominowiak
15.04.2025, 10:12:17 via Wykop
  • 20
Politycy 400 milionów lat temu:

"Wprowadzimy malutki VAT 0,01%, ale tylko na rok. Obiecujemy!"


@azembora: gdybyś 400 milionów lat temu zaczął codziennie odprowadzać taki podatek, to do dzisiaj nie nazbierałoby się tyle, ile p-------ł PiS na elektrowni w Ostrołęce.
( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
sancho
sancho
15.04.2025, 12:07:11 via Wykop
  • 7
To był raj dla grzybiarzy. Tylko, że grzybiarzy jeszcze nie było. ¯\(ツ)/¯
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

godofwar12345
godofwar12345
15.04.2025, 17:53:11 via Android
  • 2
@tomilipin to miał postawić w końcu przecinek czy nie
  • Odpowiedz
Disscord93
Disscord93
16.04.2025, 06:43:09 via Wykop
  • 2
@sancho: Może byli, przylecieli z innej planety na grzyby xd
  • Odpowiedz
awcalezenie
awcalezenie
awcalezenie
15.04.2025, 18:07:47 via Wykop
  • 3
Nie mogę znaleźć tego wykładu na YouTube, ale tam spotkałem się z ciekawą hipotezą, że mogły być to maty glonów, które zostały zwinięte przez wiatr w rulon ( ͡º ͜ʖ͡º). Jeśli to by była prawda, to byłby to niezły trolling natury. Niemniej to tylko jedna z wielu hipotez.
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Piotr_Gasiorowski
Piotr_Gasiorowski
Autor
15.04.2025, 19:07:31 via Wykop
  • 6
@awcalezenie: Zapewne chodzi Ci o hipotezę, że były to zrolowane naturalnie maty wątrobowców. Ta możliwość upada, bo Prototaxites nie był rośliną (ani ogólnie organizmem fotosyntetyzującym). Poza tym w przekrojach pni widać wyraźnie koncentryczne okręgi, a nie spiralę, którą utworzyłaby zrolowana mata.
  • Odpowiedz
Anomalocaracid
Anomalocaracid
16.04.2025, 05:03:28 via Wykop
  • 1
@awcalezenie: gdzies jeszcze widziałem hipotezę że zbudowale je żyjàtka jakieś jak termity
  • Odpowiedz
jeanpaul
jeanpaul
15.04.2025, 09:55:03 via Wykop
  • 2
Kompletnie sie na tym nie znam, wykop.
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

wipok
wipok
wipok
15.04.2025, 23:13:44 via Wykop
  • 1
Może to były naziemne lulululkowce.
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

OrgStJones
OrgStJones
OrgStJones
15.04.2025, 10:11:26 via Wykop
  • 0
Materiał kradziony. YouTube?
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Piotr_Gasiorowski
Piotr_Gasiorowski
Autor
15.04.2025, 13:07:50 via Wykop
  • 11
@OrgStJones: Żartujesz? Na końcu są linki do publikacji, na których oparty jest tekst.
  • Odpowiedz
Piotr_Gasiorowski
Piotr_Gasiorowski
Autor
15.04.2025, 19:10:01 via Wykop
  • 5
@OrgStJones: Nie znam żadnego Antona i nie czerpię informacji z YouTube'a. Ale jeśli opowiadał o tych samych badaniach, to nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby prezentował podobne fakty. A zarzuty "kradzieży materiału" stanowczo sobie wypraszam.
  • Odpowiedz
Badyl69
Badyl69
15.04.2025, 18:12:53 via Android
  • -2
Jpdle to było tak dawno temu i tak dużo teorii jest że i tak nic nie wiadomo.
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

An-Dagda
An-Dagda
15.04.2025, 09:56:59 via Wykop
  • -6
kilkumetrowe żywe kolumny, przedstawiciele rodzaju Prototaxites
An-Dagda - >kilkumetrowe żywe kolumny, przedstawiciele rodzaju Prototaxites
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

SmugglerFan
SmugglerFan
15.04.2025, 11:05:36 via Wykop
  • -6
@An-Dagda: jezu, jakie te dialogi w wiedzminie sa koszmarne. co za syf
  • Odpowiedz
AliDzi
AliDzi
AliDzi
15.04.2025, 18:27:45 via Wykop
  • -7
Ewolucja to jeszcze większy scam niż NASA
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

kwanty
kwanty
15.04.2025, 10:27:35 via Wykop
  • -12
Z dedykacją dla wszystkich denialistów klimatycznych i innych płaskoziemców. Ci pierwsi krzyczą, że kiedyś stężenie CO2 było 10x wyższe niż teraz więc możemy pompować ropę i gaz bo przecież "kiedyś to było"...

No było, w tamtym okresie (400 mln lat temu) szacunki pokazują 2000-6000 ppm (obecnie ~400ppm). Tylko, że wtedy nie było nawet drzew o zwierzętach takich jakie dzisiaj znamy też nie było mowy - nie było ssaków/gadów/ptaków tylko różnego rodzaju strunowce
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

komuchy
komuchy
komuchy
15.04.2025, 11:11:59 via Wykop
  • 2
@kwanty: 1% CO2 to 10000 ppm
aktualnie jest ~400ppm
For carbon dioxide (CO₂), exposure levels and their effects on humans vary:

400-1,000 ppm: Normal background levels (outdoor air is around 420 ppm currently)
1,000-2,000 ppm: Complaints of drowsiness and poor
  • Odpowiedz
kwanty
kwanty
15.04.2025, 12:14:07 via Wykop
  • 3
ludzie są najszybciej adaptującym się gatunkiem. Jesteśmy w stanie się zaadaptować w przeciągu krótszym niż jedno pokolenie.


@OpowiedzMiCos: Ciekawe jak... chyba tylko techniką - w sensie klimatyzacja + neutralizacja CO2 w pomieszczeniach. Nie ma opcji adaptacji biologicznej w czasie innym niż wiele pokoleń. Do CO2 nie da się dostosować "środowiskowo". CO2 w krwi odpowiada za jej odczyn pH a to z kolei reguluje procesy komórkowe. Dlatego zawartość CO2 w krwi
  • Odpowiedz
  • <
  • 1
  • 2
  • Strona 1 z 2
  • >

Hity

tygodnia

Nieoficjalne: Polska musi zapłacić Pfizerowi 5,6 mld zł. Sąd zdecydował
2784
Nie jedziemy na Mundial!
Nie jedziemy na Mundial!
2461
Pozytywna dyskryminacja na siłowni, czyli tańszy karnet dla kobiet
Pozytywna dyskryminacja na siłowni, czyli tańszy karnet dla kobiet
2140
Ten film miał być żartem, a dziś wygląda jak dokument. Oto Idiokracja.
Ten film miał być żartem, a dziś wygląda jak dokument. Oto Idiokracja.
1680
Ciężki nokaut, Wojewódzki na deskach.
Ciężki nokaut, Wojewódzki na deskach.
1884
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #dewon

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking