Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko216
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

342

Pani Maria chce do Polski - Poruszająca historia Polki z Kazachstanu

Maria Pisawodzka do Kazachstanu została wywieziona razem z rodziną w 1936 roku. Znalazła się wśród wielu tysięcy Polaków, uznanych za wrogów narodu, których z Ukrainy Sowieci zesłali na „nieludzką ziemię”. Pod koniec swego życia pani Maria zapragnęła wrócić do historycznej ojczyzny swoich przodków

JanekWianek
JanekWianek
z
youtube.com
dodany: 08.09.2023, 15:22:17
  • #
    polska
  • #
    historia
  • #
    ciekawostki
  • #
    ciekawostkihistoryczne
  • #
    swiat
  • 113
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Treści powiązane (1)

Pomóżmy 92 – letniej rodaczce z Kazachstanu powrócić do Polski
JanekWianek
z zrzutka.pl
  • -3

Komentarze (113)

najlepsze

Breda
Breda
Breda
08.09.2023, 19:49:31 via Wykop
  • 124
Dziadek też był w Kazachstanie i wrócił zaraz po wojnie. Tam zostawali tylko ci co chcieli i się pożenili z miejscowymi. Pewnie mąż Kazach jej umarł i teraz wielka tęsknota za Polską.
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

panczekolady
panczekolady
panczekolady
08.09.2023, 21:23:08 via Wykop
  • 76
Pewnie mąż Kazach jej umarł i teraz wielka tęsknota za Polską.


@Breda: Bardziej prawdopodobne, że różne choroby dają już o sobie znać i chce po prostu lepszej opieki lekarskiej na nasz koszt.
  • Odpowiedz
Kochanek_Wielkiej_Niedzwiedzicy
Kochanek_Wielkiej_Niedzwiedzicy
09.09.2023, 09:29:04 via Wykop
  • 38
a to jest powód by by nie pomagać?


@opalziel: a ktoś ci broni jej pomagać?

A może liczysz, że państwo powinno dać jej teraz emeryturę której nigdy nie wypracowała i mieszkanie za darmo?
  • Odpowiedz
ted-kaczynsky
ted-kaczynsky
08.09.2023, 15:24:10 via Wykop
  • 95
na Polakow kasy nie ma, ale stac nas na miliony ukraincow i setki tysiecy muzulmanow
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

ostatni_lantianin
ostatni_lantianin
ostatni_lantianin
08.09.2023, 22:25:30 via Wykop
  • 37
@ted-kaczynsky: taka babka ani nie będzie z---------ć w januszexie, ani się nie wysadzi dając pretekst do zwiększenia kontroli państwa nad obywatelem, to na co ją sprowadzać? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
paw1470
paw1470
paw1470
09.09.2023, 17:16:43 via Android
  • 2
@elementarz1 mój komentarz nie jest tym co myślę. Zapomniałem twarz wrzucić. Moja wina. Ja bym wolał dać babci 2k albo coś kupić niż mają mi zabrać 3k żeby jej dać 2
  • Odpowiedz
svatco
svatco
08.09.2023, 18:01:23 via Wykop
  • 83
"Znalazła się na liście repatriantów już w 2019 roku, ale pandemia i napływ uchodźców z Ukrainy, spowodowały wydłużenie kolejki. W tej chwili na przyjazd do Polski oczekuje 7 tysięcy naszych rodaków." - rozumiecie to? 7 koła ludzi nie mogą ściągnąć, a wpuścili miliony ukraińców, dziwne...
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

mbn-pl
mbn-pl
09.09.2023, 05:45:29 via Wykop
  • 35
@svatco: JUŻ w 2019... przecież to był temat w latach 90 i to wczesnych. Pamiętacie wczesne odcinki Klanu i panią Stasie czy jak jej tam było? Klan miał funkcje dydaktyczną / propagandową dla plebsu i starych bab i obok maciusia z Downem, typa z HIVem, adopcji i innych tematów była właśnie repatriacja z Kazachstanu. Jak ktoś pisał, pewnie mąż Kazach umarł i nagle jej się przypomniało że kocha Polske.
  • Odpowiedz
nixodus
nixodus
nixodus
09.09.2023, 09:57:22 via Wykop
  • 2
To tak samo trzeba wpuścić ludzi z Afryki i krajów arabskich. Oni też mają katastrofę humanitarną.


@Vinizius: Niby mają a rozmnażają się jak króliki, jak mają warunki do rozmnażania to chyba nie jest tak źle.
  • Odpowiedz
Gorkel
Gorkel
09.09.2023, 07:51:55 via Wykop
  • 46
W 2001 roku otrzymaliśmy z rodzicami pozwolenie na powrót do Polski jako repatrianci z Białorusi. Udało się nam, ponieważ był to ostatni rok kiedy Państwo Polskie prowadziło akcję z repatriacją ludzi z tych terenów. Pamiętam jak mi tata mówił, że tak samo było z ludźmi z Kazachstanu. Potem było tylko ciężej. Generalnie patrząc na sytuację obu państw mogę tylko być wdzięczny do końca życia rodzicom, że podjęli taką decyzję i zaryzykowali. Musieli
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Kanusz_Morwin_Jikke
Kanusz_Morwin_Jikke
09.09.2023, 09:43:08 via Wykop
  • 18
@Gorkel: Musieli zacząć życie od zera w nowym kraju - Czyli normalnie, jak każdy polski imigrant. Nigdy nie słyszałem, by komuś wpychali pieniądze do ręki.
  • Odpowiedz
Gorkel
Gorkel
09.09.2023, 10:29:06 via Wykop
  • 8
@StaraSzopa: Nic takiego nie było w 2001 roku. Na początku zatrzymaliśmy się u rodziny w małej miejscowości, bo tego wymagało państwo prawnie. I to rodzina musiała za nas poświadczyć, że jest w stanie nas utrzymać na początku i zaopatrzyć w zakwaterowanie u siebie.
  • Odpowiedz
Pauzaniusz
Pauzaniusz
08.09.2023, 16:17:47 via Wykop
  • 24
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

positive_mental_attitude
positive_mental_attitude
positive_mental_attitude
08.09.2023, 20:05:02 via Wykop
  • 10
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • Odpowiedz
Kochanek_Wielkiej_Niedzwiedzicy
Kochanek_Wielkiej_Niedzwiedzicy
09.09.2023, 09:28:28 via Wykop
  • 2
no o to chodzi jełopie, że takie sprawy gdy chodzi o normalnego człowieka to trwają po 25 lat a może dłużej XD

ale to trzeba się interesować a nie pieprzyć od rzeczy


@Pauzaniusz: czemu łżesz, dzbanie? Tysiące Polaków przyjechało do Polski w latach 90-tych w ramach repatriacji, a ty bredzisz, że trwa to 25 lat?

Jesteś zwykłym kłamcą i trollem.
  • Odpowiedz
T.....n
T.....n
konto usunięte 08.09.2023, 22:04:44 via Wykop
  • 20
Nie chce do Polski tylko jej idyllicznego i nieaktualnego wyobrażenia o Polsce. Załamałaby się jakby tu wróciła.
Starych drzew się nie przesadza, więc niech siedzi tam gdzie jest.
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

galicjanin
galicjanin
10.09.2023, 06:40:58 via Android
  • 1
@Tytanowy_Lucjan babka chyba nawet nigdy w życiu nie była w Polsce.
  • Odpowiedz
SzuruSzur
SzuruSzur
08.09.2023, 22:33:34 via Wykop
  • 19
Miała wiele okazji by wrócić, akcje repatriacyjne były jedna za drugą. Jak zwykle, najdroższe leczenie albo śmierć. Wcześniej "a bo tu całe życie".
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

snup-siup
snup-siup
09.09.2023, 09:17:00 via Wykop
  • 17
Dobra, dobra. Sprowadzanie emerytów, którym trzeba dać na życie, mieszkanie i opiekę medyczną to nie jest biznes na jaki młodzi mają zapiedralać.
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

60groszyzawpis
60groszyzawpis
60groszyzawpis
08.09.2023, 16:18:01 via Wykop
  • 16
PiS jak dochodził do władzy to wiele gadał o repatriacji Polaków ze wschodu. No ale jak to Pis - w praktyce to zamiast Polaków nasprowadzali imigrantów ze krajów 3 świata bez żadnej weryfikacji...
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Kanusz_Morwin_Jikke
Kanusz_Morwin_Jikke
09.09.2023, 09:45:48 via Wykop
  • 0
@60groszyzawpis: Ale oni sprowadzają sprawnych do pracy. A kobieta mogła wrócić wcześniej, zakasać rękawy i wziąć się do roboty. Polska ma ją utrzymywać, bo co? Bo się za Mościckiego, tu gdzieś urodziła nawet może nie w obecnych granicach?
  • Odpowiedz
szejas
szejas
09.09.2023, 09:39:04 via Android
  • 15
Fama o 13-ej, 14-ej i 15-ej emeryturze dotarła już na Kazachstan
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Strona 1 z 4
  • >

Hity

tygodnia

Szwajcarski komentator podczas występu drużyny z izraela na IO
Szwajcarski komentator podczas występu drużyny z izraela na IO
4330
Druga rocznica śmierci @WuDwaKa
Druga rocznica śmierci @WuDwaKa
3872
Marcin Meller zły, bo nie mógł wjechać na drogę rowerowa
Marcin Meller zły, bo nie mógł wjechać na drogę rowerowa
2922
Za oszukanie automatu kaucyjnego grozi do 8 lat pierdla. Tyle co Sebastianowi M.
Za oszukanie automatu kaucyjnego grozi do 8 lat pierdla. Tyle co Sebastianowi M.
2928
Zrobiła zdjecie posiłku regeneracyjnego - Dino zwolniło ją z pracy
Zrobiła zdjecie posiłku regeneracyjnego - Dino zwolniło ją z pracy
2520
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #wydarzenia
  • #ciekawostki
  • #prawo
  • #europa
  • #ekonomia
  • #gospodarka
  • #4konserwy
  • #heheszki
  • #swiat
  • #historia
  • #policja
  • #usa
  • #neuropa
  • #niemcy
  • #warszawa

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking