Mieczysław Jałowiecki-zapomniany ojciec niepodległości, który kupił Westerplatte
Ziemianin, agronom, dyplomata, przedstawiciel rządu polskiego w W. M. Gdańsku i koordynator Am. Misji Żywnościowej dla Polski. Chociaż lista zasług Jałowieckiego jest znacznie dłuższa, wciąż pozostaje on w cieniu innych Ojców Niepodległości. Kim był człowiek, któremu Polska zawdzięcza Westerplatte?
jupjupjupek z- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 44
- Odpowiedz
Komentarze (44)
najlepsze
Na skraju imperium, plus do tego jeszcze dwie książki, bo to w sumie jest trylogia. Nie pamiętam tytułów, ale druga osadzona jest w międzywojennym Gdańsku, trzecia zaś podczas kampanii wrześniowej, jeżeli dobrze pamiętam.
"Dziwni są Rosjanie z tą swoją rosyjską duszą i brakiem gospodarności. Czasami myślę, że Mongołowie, mieszając się z Rosjanami, narzucili im swoją koczowniczą gospodarkę. Popatrz, mój drogi, Rosjanie nie są w stanie wyżywić się dłużej z własnej ziemi. Jak Mongołowie: kończy się trawa dla koni, to się jej nie uprawia, tylko uderza na sąsiadów. Popatrz, jak rozrastało się rosyjskie państwo. Łupy z podboju, względna koniunktura w
Bohaterów się zapomina, a zdrajców wynosi na pomniki.
Książki się w jakiś sposób łączą ( matka jalowieckiego była z wankowiczow). Jalowiecki i wankowiczu wspomina.
Zdecydowanie książka , która zmieniła mój pogląd na ziemiaństwo, polska szlachtę przedwojenna i uzmysłowiła, co dziś dla nas oznacza wyrżnięcie przez Niemców i Rosjan całej tej warstwy społecznej.
Książka ta ukazuje nam życie bogatego ziemianina na Kresach jego zaradność pokazuje też Rosjan oraz sposób ich myślenia, jest to także obraz rewolucji bolszewickiej gdyż autor był w samym jej środku.
Drugimi ciekawymi wspomnieniami są Hipolita Korwina Milewskiego wznowione przez Coryllusa