Ogromne koło zamachowe ma stabilizować sieć energetyczną w Szkocji.
Każde koło zamachowe ma masę obrotową 200 ton i obraca się z prędkością 500 obrotów na minutę. Koła mają za zadanie stabilizować sieć energetyczną i zapobiegać awariom sieci energetycznej. Obecnie aby stabilizować sieć niestabilną przez OZE należy uruchamiać turbiny gazowe.
Spring_is_coming z- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 141
Komentarze (141)
najlepsze
Jak maja nagły wzrost poboru lub produkcji energii to im podnosiło się albo spadało napięcie i częstotliwość. Po kilku sekundach to są stabilizowało ale taki krótki skok napięcia to nie jest nic dobrego.
Takie strasznie ciężkie koło w kilka sekund nie przyspieszy ani nie zwolni znacząco, cały czas będzie się obracało z podobną prędkością.
Niestety ma też dużo wad. Masa to główna wada.
@mepps: no ba!
Bo zarówno fotowoltaika (produkująca prąd stały), jak i farmy wiatrowe (gdzie generator nie jest zsynchronizowany z siecią, bo musi obracać się z różnymi prędkościami) i tak potrzebują falownika który zsynchronizuje fazy prądu wyjściowego z siecią.
A to jest przecież elektroniczne urządzenie, które może mieć precyzyjny własny zegar i pozostawać w synchronizacji w każdej sytuacji.
Skąd więc dokładnie
@hellfirehe: No tak, ale te falowniki nie trzymaja częstotliwości według własnego wzorca tylko opierają sie na częstotliwości z sieci. Jezeli duży udział produkcji energii jest z OZE (z falowników) to wtedy klasyczne generatory / turbiny są bardziej narażone na spadek obrotów czyli spadek częstotliwosci w chwili przeciążenia. Owszem, falowniki z OZE też mogły by być użyte do "trzymania" sieci, ale
W niektórych układach ta technologia jest już używana w pierwszych sekundach zanim nie uruchomią się inne systemy.
Przy pracach
Parametry, materiały, budowa, obliczenia?