@Balcerek: A nie jest? Płaskoziemcy tego nie pojmują (powiedzą że filmik jest oszustwem), bo doskonale tłumaczy zasadę zachowania pędu, a w związku z tym da się wytłumaczyć kulistość Ziemi. Wg nich, gdyby kulista ziemia się kręciła wokół własnej osi, to po podskoku lądowałbyś w innym miejscu. Z drugiej strony, samoloty lecące ze wschodu na zachód tylko się wznoszą i wiszą w miejscu, a ziemia obraca pod nimi. No i na równiku
@MsBetonik: Był kiedyś taki dowcip o spadochroniarzach.
-Panie Majorze, do ziemi 100 metrów, otwieramy czaszę? - Jeszcze nie. - Panie Majorze, do ziemi 1 metr, otwieramy? - No co ty, z jednego metra nie skoczysz? #suchar
@cielak44: Przypomina mi to jakiś odcinek supermana (nie pamiętam czy kreskówki czy raczej stary film), gdzie bodajże pęka tama i wszystko zalewa, a superman zaczyna latać wokół naszej planety w przeciwnym kierunku, ziemia zmienia kierunek obrotu* i czas zaczyna się cofać, a on ma czas na uratowanie wszystkiego. To mniej-więcej podobny poziom logiki jak na tym obrazku.
@ikov: Tu mam ten fragment. Jak pamiętam, oglądając już za pierwszym razem odebrałem go inaczej- jako odwołanie do teorii, że przy przekroczeniu prędkości światła można cofnąć się w czasie. Zmiana obrotu kuli Ziemskiej była wizualizacją tego cofania się czasu z punktu widzenia Supermana, założenie że latając dookoła można obrócić po prostu oś obrotu byłoby przecież niedorzeczne ( ͡°͜ʖ͡°)
Ech, ludzie - przecież jak podskoczycie na naszej kochanej skale pędzącej przez kosmos to też lądujecie w tym samym miejscu. Więc po co zastanawiać się nad tramwajami, pociągami, skoro dowód macie pod nosem - nasza planetka porusza się i wiruje dużo szybciej niż tramwaj - z samego ruchu obrotowego wokół własnej osi macie ok. 1400 km/h, a z ruchu obiegowego wokół Słoneczka, ruchu wraz z całym Układem Słonecznym itd. jeszcze więcej.
Pęd w znaczeniu fizycznym ma inne znaczenie niż potocznym. Wszyscy piszą tutaj o zasadzie zachowania pędu :) A to nie bardzo pasuje do zjawiska które widać. Zasada zachowania pędu ma zastosowanie np. w rakietach lub przy odbiciu się 2 piłeczek do siebie :)
Natomiast filmik jest dobrą ilustracją po prostu 1 zasady dynamiki newtona.
Pan skoczek porusza się ruchem jednostajnym i jedyna siła (pomijajac opory powietrza i inne niuanse) to siła trampoliny
@Leks: @krzywy_odcinek: Jest jeszcze opór powietrza, wiec jak podskoczysz na jadącym samochodzie bez wielkiej drewnianej sciany, która cie chroni przed wiatrem to cie odrzuci w tył.
Komentarze (155)
najlepsze
albo przyśpieszy
-Panie Majorze, do ziemi 100 metrów, otwieramy czaszę?
- Jeszcze nie.
- Panie Majorze, do ziemi 1 metr, otwieramy?
- No co ty, z jednego metra nie skoczysz?
#suchar
@Sforza: ależ właśnie tak się je projektuje. Nie przy spadku z kilkudziesięciu metrów, ale winda powinna wytrzymać upadek z kilku.
@cierpkiezale: Jakim zjebem trzeba być by w XXIw. nie znac podstawowych praw fizyki
Jak pamiętam, oglądając już za pierwszym razem odebrałem go inaczej- jako odwołanie do teorii, że przy przekroczeniu prędkości światła można cofnąć się w czasie.
Zmiana obrotu kuli Ziemskiej była wizualizacją tego cofania się czasu z punktu widzenia Supermana, założenie że latając dookoła można obrócić po prostu oś obrotu byłoby przecież niedorzeczne ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Co to za muziczka leci?
Edit: Już wiem. Thomas Jack - Booka Shake
I
Wszyscy piszą tutaj o zasadzie zachowania pędu :) A to nie bardzo pasuje do zjawiska które widać.
Zasada zachowania pędu ma zastosowanie np. w rakietach lub przy odbiciu się 2 piłeczek do siebie :)
Natomiast filmik jest dobrą ilustracją po prostu 1 zasady dynamiki newtona.
Pan skoczek porusza się ruchem jednostajnym i jedyna siła (pomijajac opory powietrza i inne niuanse) to siła trampoliny