Problemy sztucznej grawitacji
Artykuł zajmujący się analizą jednej z hipotetycznych metod zapewniania ciążenia pasażerom stacji i pojazdów kosmicznych. Jest to jeden z najprostszych i oczywistych pomysłów zastąpienia grawitacji siłą odśrodkową...
Lifelike z- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 66
- Odpowiedz
Komentarze (66)
najlepsze
Im większe koło, tym zdrowiej. Bo najpoważniejszym efektem będzie różnica w ciążeniu na wysokości głowy, serca, stóp.
Upraszczając wzrost człowieka do 2m. To przy kole o średnicy 20 metrów ta różnica to będzie 10%, przy kole 200m - 1%. Co zapewne jest już wynikiem absolutnie akceptowalnym bez szczególnych negatywnych efektów.
Oczywiście nie ma sensu budować sztywnej bazy
@graf_zero: a jeszcze lepiej w postaci torusa (jak w Odysei kosmicznej 2001), taka konstrukcja jest najefektywniejsza z punktu widzenia mechaniki
co do artykułu to jest bezsensu, nie napisali przy jakich wymiarach będą problemy a przecież na ziemi
Akurat tego artykułu nie czytałem, ale czytałem kiedyś inny, i z niego wynikało, że przy małych średnicach pierścienia, 'ciążenie' (czyli siła odśrodkowa), jest większa w nogach niż w głowie, co nie jest stanem normalnym i będzie powodować problemy z krążeniem. (ale może mniejsze, niż pełna nieważkość? kto wie...)
efekt przestaje być istotny dopiero przy takich rozmiarach (średnicy) pierścienia, że chwilowo pozostaje to poza wszelkimi wyobrażeniami naszych możliwości technicznych i finansowych.
w
Komentarz usunięty przez moderatora