Skandal. Sędzia TK (Biernat) zamawiał projekty wyroków
Zamówienia przez sędziego Trybunału Konstytucyjnego projektu wyroku i jego uzasadnienia „na mieście" nie da się usprawiedliwić.
MarkDe z- #
- #
- #
- 69
- Odpowiedz
Zamówienia przez sędziego Trybunału Konstytucyjnego projektu wyroku i jego uzasadnienia „na mieście" nie da się usprawiedliwić.
MarkDe z
Komentarze (69)
najlepsze
Problem jest taki, że w tym wypadku sprawą
Cytat: Te osoby nie przygotowywały projektów rozstrzygnięć ani uzasadnień, ale zbierały materiały i dokonywały analiz prawnych.
Cytat: "Umowy o dzieło" zobowiązywały wykonawcę do zebrania materiałów i przygotowania projektu orzeczenia wraz z analizą prawną i wnioskami do konkretnej sprawy w ścisłym kontakcie z jej sprawozdawcą.
Przepraszam gdzie afera? To samo robili-robią asystenci sędziów, prawników etc. Kilka razy celem przyspieszenia zostało to out-source'owane. I?
Tu afera:
"Sędziowie TK nie są też tak bardzo obciążeni, aby szukać w desperacji zewnętrznego wsparcia. Mają do pomocy asystentów i zaplecze w postaci trybunalskiego biura. Każdy jest też sprawozdawcą (czyli odgrywa główną rolę w przygotowaniu danego orzeczenia) średnio w czterech sprawach rocznie, trudno więc uznać, że to praca ponad ich siły."
Czym zajmuje się osoba zajmująca stanowisko asystenta sędziego? Zadania te określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 8 listopada 2012 r. w sprawie czynności asystentów sędziów. Do ich zadań należy m.in. pisemne sporządzenie uzasadnienia wyroku, podsumowanie sprawy, zebranie stanowiska stron oraz opinie w danej sprawie głoszone przez judykaturę oraz inne piśmiennictwo.
Asystent sędziego przygotowuje i opracowuje także orzeczenie, kontroluje, czy biegli wykonali swoje obowiązki oraz wykonuje inne zadania zlecone przez sędziego.
Takie
Gdyby student np z braku czasu (bo ma firmę rodzinę itp) zlecił komuś napisanie magisterki to może odpowiadać za to karnie.