Najsłynniejszy ekonomista, o którym Polakom nie wolno wiedzieć
Jego teoria posłużyła Niemcom do dogonienia najbogatszych krajów świata w XIX w. i odbudowania gospodarek krajów zachodniej Europy po II wojnie światowej. Księgarnie uniwersyteckie w Korei Południowej i Japonii były pełne jego książek
darosoldier z- #
- #
- #
- #
- #
- 193
- Odpowiedz
Komentarze (193)
najlepsze
I dokładnie to stało się w wyniku integracji Polski z krajami Unii Europejskiej.
Co ciekawe, zamiast Friedricha Lista na polskich uczelniach uczy
Komentarz usunięty przez moderatora
Po pierwsze - "Powstaje pytanie: dlaczego prawie nikt w Polsce nie wie Friedrichu Liscie? Otóż najważniejsza część jego teorii ekonomicznej mówi o tym, że integrować można ze sobą tylko gospodarki krajów na zbliżonym poziomie gospodarczym. W przypadku otworzenia granic między krajem rozwijającym się a rozwiniętym zostaną w pierwszej kolejności zniszczone najbardziej rozwinięte przemysły. W efekcie kraj biedniejszy wyspecjalizuje się w produkcji towarów nisko przetworzonych, na których mało się zarabia, czyli wyspecjalizuje się w biedzie.".
Informacja nieprawdziwa, wystarczy spojrzeć na to jak wygląda eksport Polski w 1995, 2005 a jak w 2014 (najświeższe dane).
W
Dobra lećmy dalej -
Spora manipulacja. ideą gospodarczą stojącą za wczesną USA była produkcja rolna. Pierwsza trzynastka prezydentów USA optowała za "Demokracją Jeffersona", czyli ideą że podstawą produkcji i dobrobytu USA są niezależni rolnicy a nie ośrodki miejskie i fabryki. Eksport do Europy do lat 70-80 XIX wieku to była produkcja rolna (futra, zboża, mięso, drewno i kopaliny) za które kupowano w Europie dobra przemysłowe. Taryfy wynosiły średnio 20% (taryfy i podatki konsumpcyjne aż do ustanowienia podatków dochodowych były często jedynym źródłem finansowania państw), wydaje się to dużo ale spora część produktów miała nałożenie tylko niewielkie podatki obrotowe z rzędu 3% procent na rzecz rządów stanowych czyli importer płacił często wartość naszego
Ps: Wykop całkiem na serio zmienia się w serwis dla nieuków goniących za urojonymi spiskami i tania sensacją, być może w kolejnej odsłonie domyślna będą żółte tytuły wykopów.
Ale z drugiej strony wolny rynek panie, a nie jakiś tam komunizm.
Jesli jednak spojrzec jak doszly one do pozycji najbogatszych, to wlasnie zawsze dzieki ochronie wlasnego rynku.
USA, Japonia, Korea Poludniowa, Niemcy, przyklady mozna by mnozyc.
Nie dziwne, ze bedac najsilniejszymi probuja przekonac kraje slabsze do wolnego rynku. Da im to jeszcze silniejsza pozycje, bo slabsza gospodarka z nmi nie wytrzyma i stoczy sie do pozycji taniej sily roboczej, skladalni i zaplecza
Mamy jednych z najlepszych programistów na świecie, bardzo innowacyjne firmy, to nie jest PRL i to, że nie ma wielkich kopcących fabryk nie znaczy, że kraj się nie rozwija.
xDD znowu tytuł #!$%@? tak że mam ochotę zakopać. Btw dawno już o nim czytałem, podejrzewam że na uczelniach ekonomicznych tym bardziej go kojarzą.
Rozumiecie już ten schemat w jaki sposób został napisany ten artykuł? Łykacie clickbaity z gównoartykułami jak młode pelikany ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@wykopowicz71: plan czego? Moge prosic linka?
Obszerny materiał, który opisuje jak przebiega kryzys, na samym początku publikacji są opisane błędy, które popełniają politycy.
Praca bogaci ludzi, a nie dotacje, zasiłki itp.
Poza tym chyba przespałeś historię kryzysów gospodarczych po II WŚ.