W jakim języku myśli osoba głuchoniema od urodzenia?
Zacznijmy od ustaleń terminologicznych: nie posługujemy się określeniem „głuchoniemy” w stosunku do osoby z wada słuchu (nawet od urodzenia).
n.....2 z- #
- #
- #
- #
- #
- 82
Zacznijmy od ustaleń terminologicznych: nie posługujemy się określeniem „głuchoniemy” w stosunku do osoby z wada słuchu (nawet od urodzenia).
n.....2 z
Komentarze (82)
najlepsze
2. Napisz popularną na wykopie opinię.
3. ???
4. profit!
Osoba niesłysząca odbiera świat za pomocą wzroku (którym kompensuje sobie brak słuchu), dotyku wibracji, smaku, zapachu, za pomocą obrazów, emocji związanych z daną sytuacją. Nie myśli słowami, lecz obrazami, znakami.
#pozdrodlakumatych
To niedobrze, z tego co wiem osoby głuche wolą jak się mówi że są "głuche" a nie "niesłyszące". Na przykład ich największa w Polsce organizacja to Polski Związek Głuchych, a nie "niesłyszących".
czytanie mało, obraz dużo, WYKOPEK męczyć się nie.
Otóż rozróżniamy ludzi, którzy mają słaby węch oraz tych, którzy nie posiadają go wcale (zależy od stopnia ubytku zmysłu).
Ludzie mający słaby węch są w stanie nauczyć się rozróżniania silniejszych zapachów, natomiast
ludzie nie posiadający go wcale mogą sobie wyobrażać zapachy jedynie za pośrednictwem opisów.
Osoba taka kompensuje to dowolnym innym zmysłem, posiadając zapas uwagi.
Ja na przykład od kiedy pamiętam miałem tak, że myśli to było jedno, a słowa to było drugie. I do dzisiaj tak mam - moge jasno i przejrzyście miec cos ułozone w myslach i doskonale wiedzieć, o co mi chodzi, i równocześnie miec ogromny kłopot z "przetłumaczeniem" tego na słowa, tak żeby komuś o tym powiedzieć
@raj: I pewnie z głuchymi jest tak samo...