Drodzy Wykopowicze!
Wraz z początkiem roku szkolnego chciałbym zaprosić wszystkich Was do wspólnej nauki języków obcych, do drugiej edycji
#wyzwaniaduolingo .
Druga edycja rusza jutro, czyli 2 września 2013 roku.
Pewnie w Waszych głowach pojawiają się pytania
"ale po co?", "ale na co to komu?", "komu to potrzebne?".
Jak wszyscy wiemy, świat idzie do przodu, znajomość języków jest często ważnym atutem, który przydać może się w życiu, w pracy. Co jednak najważniejsze - dokładamy cegiełkę do rozwoju swojej osoby, swojego własnego JA.
W poprzedniej, pierwszej edycji wyzwania brało udział ok. 30 osób. W tym miejscu także chciałbym im podziękować za obecność, za towarzystwo, za determinację w nauce i za to, ze wspólnie zdobyliśmy te 30 tysięcy punktów. Listę tych osób załączę pod koniec tekstu ;)
Kolejne pytanie, które może się nasunąć -
jak mamy zamiar się uczyć tych języków obcych? Za kursy płacić dużo każą, książki też często są w cenie. Nam jednak udało się znaleźć pewną stronę, całkowicie darmową, umożliwiającą naukę jednego z pięciu na tą chwilę języków: francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, portugalskiego oraz włoskiego.
Stroną tą jest
DUOLINGO.
W tym miejscu chciałbym podkreślić, że chcąc z niej korzystać, musimy umieć posługiwać się językiem angielskim, z racji, iż język polski nie został jeszcze wprowadzony w Duo.
Sama forma nauki jest dosyć ciekawa. Twórcy oddali nam do dyspozycji całe drzewko lekcji, dzielących się często na kilka części. Na samym początku zaczynamy oczywiście od prostych podstaw, jednak idąc dalej mamy możliwość poznania wyrazów bardziej skomplikowanych, dotyczących m.in. zawodów, sztuki, medycyny, biznesu, polityki.
Zainteresowani? A oto zdjęcia z duolingo.com.
Jak działa cały system punktacji w Duolingo?
Za każdą lekcję możemy otrzymać standardowo 10 punktów, a jeżeli nie popełnimy ani jednego błędu, możemy załapać się na bonus w postaci dodatkowych 3 punktów (lub 4 przy początkowych lekcjach).
Duolingo także zwraca uwagę na wyrazy, które sprawiły nam trudność, a także umożliwia powtórzenie sobie całego materiału lub wybranej lekcji.
W naszym wyzwaniu będziemy odejmować punkty, które uda nam się zdobyć w ciągu jednego dnia (spokojnie, w zakładce weekly progress możemy śledzić ile nam sie udało zdobyć punktów każdego dnia).
Będąc fanem pana Jacka Gmocha postanowiłem to rozrysować.
Delikatną nutką rosyjskiej czerwieni oznaczyłem ilość punktów jakie udało nam się zdobyć, kolorem niebieskim ilość słówek, jakie dotychczas udało nam się poznać wraz z duo, a z kolei różowym oznaczyłem nasz aktualny stan doświadczenia. Ten ostatni element raczej nic nie wnosi do nauki, może poza motywacją i możliwością poczucia się jak w grze RPG... wiecie, drzewka talentów, poziomy, exp i te sprawy.
Nasze postępy będziemy wrzucać na mirkobloga w takiej formie:
100.000 (bo tyle mamy zamiar wspólnie punktów zdobyć) - 160 (liczba punktów, jakie udało Ci się zdobyć w danym dniu) = 99.840 (różnica)
oraz oczywiście, aby wynik liczył się w wyzwaniu dodać trzeba będzie tag #
wyzwanieduolingo
Następna osoba z kolei odejmuje od przykładowego 99.840 swój wynik i tak dalej, aż wspólnie dojdziemy do 0.
Na koniec, dla tych mniej przekonanych do nauki postanowiłem jeszcze trochę napisać o samym duolingo oraz paru innych kwestiach:
Jakie są zalety Duolingo? Czym Duo się wyróżnia na tle innych serwisów?
- przede wszystkim możliwość nauki i poszerzania wiedzy zupełnie za darmo
- przystępna forma strony
- przyjazne nastawienie ekipy duo - jeśli coś się nie zgadza, możesz im to zgłosić, ewentualnie przedyskutować w specjalnym temacie dotyczącym danego pytania
- strona bardzo dynamicznie i szybko się rozwija
- intuicyjne działanie strony - jeśli zapomnieliśmy jakiegoś słówka i sprawdzimy na podglądzie co ono znaczy, strona jeszcze się nam o tym przypomni, że musimy je powtórzyć ;)
- możliwość porównywania swoich wyników z wynikami znajomych (czasem to motywuje, by zrobić jeszcze kilka lekcji / powtórek)
- poza samym tekstem duo często będzie nam podrzucać obrazki oraz zdania w formie dźwiękowej, by lepiej opanować i kojarzyć dane wyrazy, zdania (a w przypadku hiszpańskiego możemy włączyć opcję mówienia do mikrofonu w celu sprawdzenia poprawności wymowy)
- możliwość nauki na urządzeniach mobilnych - aplikacje na iOS i Androida
Uważasz tę inicjatywę za głupią?
Dobrze, to jest Twoje zdanie i również je szanuję. Nie musisz jednak od razu zakopywać. Może ktoś inny, kto nie siedzi na mirkoblogu lub w wykopalisku chciałby się dołączyć do nas :)
Jakieś pytania? Chętnie odpowiem w komentarzach.
A oto lista osób, które brały udział w naszym wyzwaniu :)
@
Nadrill
@
pawnow
@
sonrisa
@
Siganiv
@
Wysokooktanowy_juzef
@
proximacentauri
@
wielkanoc
@
laska0
@
karvon
@
Jumper
@
cysioland
@
kirukisu
@
Rajca
@
besiaczek
@
2ndEarlOfRochester
@
Pitzonik
@
badasq
@
Del_Piero
@
binoclarde
@
jestemrowerem
@
merqn
@
Rittel
@
mattcab
@
shymon
@
blackness
@
o90
@
janodemon
@
tenji
@
Wojt_ASR
@
msichal
@
misiafaraona
@
Frondeus
@
NieznanyAleAmbitny
Dzięki wielkie jeszcze raz za udział!
Do zobaczenia jutro! ;)
Komentarze (198)
najlepsze
Komentarz usunięty przez moderatora
PS. Dużo ludzi spekuluje też, że może to być polski. Z różnych stron świata. Wszyscy już wiedzą, że w Internecie mówią po polsku. Jakiś gość napisał też.
**Brian Traynor** Polish ? So I fan understand ppl at work
Jakby polski dodali, byłoby fajnie, zwłaszcza dla osób nieznających angielskiego, ale raczej wątpię w to, że akurat padnie na nasz ojczysty język ze względu na jego złożoność (nie od parady mówią, że polski jest jednym z najtrudniejszych języków Europy)
Też bym chciał ruski i chiński.
Chiński tak dla frajdy podstawy, a ruski to tak na serio.
na tej stronie masz zadania do poćwiczenia, jeśli już coś umiesz :P
I zapraszam do wyzwania uczących się, pościgajmy się razem :>
Na duolingo uczymy się języków obcych, ale nie poprzez kucie słówek i regułek tylko tłumaczenie całych zdań (zazwyczaj). Często podobnych, po to, aby zapamiętać konstrukcje i po prostu wymieniać sobie słówka kiedy chcemy uzyskać inne znaczenie. A te zdanka od Duo są czasami przekomiczne... Polecam: https://twitter.com/shitduosays