Wpis z mikrobloga

#fotoradary #strazmiejska #mandat #kodeksdrogowy #prawo #anulujmandat

Mireczki, potrzebuje pomocy. Jakiś czas temu dostałem wezwanie do wskazania osoby kierującej pojazdem podczas przekroczenia prędkości. Fotoradar zrobił zdjęcie ale nie było na nim widać kierującego pojazdem. Skorzystałem z usługi #anulujmandat gdzie strona wygenerowała odpowiednie pismo, że to co oni robią -wystawianie mandatu- nie jest w porządku.

W odpowiedzi dostałem pismo, w którym moją uwage przykuło:

...istnieje możliwość zakończenia prowadzonych czynności w sprawie o wykroczenie w drodze postępowania mandatowego. Chcąc skorzystać z tej możliwości należy odesłać wyełnioną zgodę na przyjęcie mandatu karnego kredytowanego znajdującego się na odwrocie niniejszego pisma


Dalej znajduje się kwitek do wypełnienia ,w którym stoi:

Pouczony o treści art. 97 par 2 kwp zgadzam się na ukaranie i przyjmuję mandat kredytowany w wysokości 150 zł za czyn z art. 96 par 3 kw.


Kwota 150 zł jest mniejsza niż suma którą otrzymałem przy pierwszym piśmie.I tutaj moje pytanie:

Jak mam rozumieć ten mandat? Czy jest to chęć z ich strony pójścia na ugodę czy może przyjmując zgodę na kare 150 zł jednocześnie zgadzam sie na przyjecie poprzedniego mandatu?- jakby nie patrzeć będzie to przecież "zakończenie prowadzonych czynności w sprawie o wykroczenie w drodze postępowania mandatowego".
  • 1
@Kebab92: >Jak mam rozumieć ten mandat? Czy jest to chęć z ich strony pójścia na ugodę czy może przyjmując zgodę na kare 150 zł jednocześnie zgadzam sie na przyjecie poprzedniego mandatu?

Ugoda to to nie jest, standardowe postępowanie. Strażnik musi pociągnąć sprawę od początku do końca i działa to tak, że jeśli nie wiadomo kto prowadzi pojazd - uderza się do jego właściciela... i właściciel albo bierze mandat na siebie, albo