Wpis z mikrobloga

#krystalografia #chemia #fizyka

Mając następujące dane: promieniowanie Cu K(alfa)1 o długośći fali lambda = 1,5406 Angstermów, zakres katów 2theta do 50 stopni. Wystąpiły dwa refleksy 34,94 stopni i 40,51 stopni. Układ regularny sieć typu NaCl (grupa przestrzenna Fm3-m). Zostały wybrane 2 wskaźniki krystalograficzne hkl (1 1 1) i (2 0 0).

Wszystko spoko rozumiem, ale w zadaniu które rozwiązuje w wzorze Wulfa-Braggów ( n*lambda = 2d sin (theta) ) mam obliczyć wartość d. Nie wiem skąd to się wzięło ale w rozwiązaniu zadaniu zakładają że rząd ugięcia n = 1. Czy to wynikach z danych zadania czy n = 1 to jakieś założenie?
  • 16
  • Odpowiedz
@piwuch: to mnie nawet bardzo satysfakcjonuje :) dzięki

W podręcznikach nic o tym nie ma. A jak się przygotowuje samemu pod względem praktycznym to brakuje pewnych założeń i uproszczeń zawsze.
  • Odpowiedz
@Kajmel: Wydaje mi się, że rząd ugięcia wynika z tego, że są dwa refleksy, bo żeby oba się nałożyły to różnica ich dróg musi być wielokrotnością długości fali promieniowania. Jeden z nich to 0lambda a drugi 1lambda.
  • Odpowiedz
@SerceDebu: @boletz: Tak to jest jak okroili fizykę w LO a potrzebuję dyfrakcji do olimpiady z chemii niestety. Czasami chciałbym zrozumieć pewne rzeczy ale z mojego punktu widzenia jest to niestety strata czasu.

Zarys teoretyczny dyfrakcji mniej więcej ogarniam. Wiem co to jest też rząd. Brakuje mi po prostu zadań ćwieczeniowych z tego działu pod kątem kogoś kto to ogarnia by rozwiał moje wątpliwości i w ten sposób muszę sobie
  • Odpowiedz
@SerceDebu: Obliczyłem przed chwilą drugi kąt. Dla n=2 d i a wychodzi o wiele za duże, natomiast dla n=1 wychodzi prawie identyczny wynik ( dopiero 3 liczba po przecinku jest inna). Na tą chwilę bym obstawiał że się zakłada n=1 zobaczymy jak dalej wyjdzie.

Dzięki btw za podsunięcie genialnego pomysłu jak to sprawdzić.
  • Odpowiedz