Wpis z mikrobloga

Zgodnie z harmonogramem, czas na kolejną debatę z serii #debatacalki

Co to jest #debatacalki?

#debatacalki to cykl wykopowych debat na różne tematy. Każdy może wziąć w nich udział i zaprezentować swój punkt widzenia, pod warunkiem, że będzie przestrzegał zasad dyskusji. Jest to tag autorski. Jeżeli chcesz sam przeprowadzić swoją debatę, stwórz wpis pod tagiem #powazne, lub wymyśl własny tag.

Jak to działa?

- Co jakiś czas na tym kanale tworzę wpis, z prośbą o podawanie propozycji tematów do dyskusji.

- Wybieram pięć najciekawszych i podaję je w ogólnodostępnym tagu #debatacalki, w celu głosowania plusami (najbardziej zaplusowany temat będzie dyskutowany jako pierwszy, reszta w kolejności od najbardziej do najmniej zaplusowanego)

- Informuję w tagu i na kanale o terminie każdej debaty. W momencie, gdy dodam wpis z tematem dyskusji, dodaję też link do niego na kanale.

- Wykopowicze dyskutują na dany temat, wyrażają swoją opinię i udowadniają swoją rację argumentami

Jeżeli chcesz uniknąć spamu w tagu, możesz zasubskrybować ten kanał. Zawsze będziesz na bieżąco. Jeśli nie chcesz - nie musisz tego robić. Subskrybując tag również będziesz na bieżąco, lecz jesteś narażony na spam trollów. W takiej sytuacji polecam czarnolistować spamujących. Kanał jest rozwiązaniem tymczasowym, dopóki administracja nie wprowadzi moderowanych tagów autorskich.

Jeżeli subskrybujesz kanał, pamiętaj, żeby włączyć w ustawieniach powiadomienia z kanałów

Zasady dyskusji w tagu #debatacalki:

- Komentujemy dany temat, używając argumentów/przykładów/źródeł naukowych/odniesień

- Zwracanie się do innych komentujących i podważanie ich zdania jest dozwolone, a nawet wskazane

- Cytujemy źródło. Nie są dozwolone komentarze typu "Wszystko wyjaśnione tutaj - LINK. Temat uważam za zamknięty", "Polecam poczytać Rothbarda, często odnosił się do tego tematu", ani "Korwin wielokrotnie mówił o tym na wielu spotkaniach - wystarczy posłuchać".

- Nie śmieszkujemy, nie używamy memów

- Nie wyzywamy innych komentujących

- Cytujemy wypowiedź osoby, do której się zwracamy. Można za pomocą cudzysłowu, choć lepiej użyć wykopowej funkcji cytowania (nowa linijka enterem, znak ">", spacja i wklejamy wypowiedź poprzednika, albo używamy tego przycisku. Oczywiście jeżeli odpowiadasz mi, nie musisz cytować tego wpisu. Chodzi tylko o dyskusje między innymi komentującymi.

Ale jak to? Przecież na pewno zlecą się zaraz jakieś śmieszki i będzie burdel. Co ty Całka, od wczoraj na wykopie?


Aby zapewnić wysoki poziom dyskusji, we wpisach z cyklu #debatacalki zostanie zastosowany nowatorski system moderacji - CałkaGuard®. Polega on na tym, że będę kasował komentarze łamiące zasady, a jeżeli ktoś będzie usilnie spamował, to dostanie się na moją czarną listę.

Każdy może się wypowiedzieć i przedstawić opinię na dany temat. Nie będzie cenzury ze względu na poglądy.


Proszę o komentarze wyłącznie na temat dzisiejszej debaty. Wszelkie uwagi i propozycje można przesyłać mi na PW, albo w komentarzach na kanale.

Dzisiejszy temat dyskusji:

Energetyka w Polsce - jak zapobiec prognozowanym blackoutom? Gdzie ma leżeć przyszłość polskiej energetyki? Temat zaproponowała @HorribileDictu

Dossier: Według Ministerstwa Gospodarki już w 2016 – 17 roku w okresie letnim i zimowym, Polsce może grozić deficyt mocy. Wymusiło to niejako narodową dyskusję na temat przyszłości polskiej energetyki. Jedni mówią, że konieczne jest wybudowanie elektrowni atomowych, inni twierdzą że wystarczą dotychczasowe elektrownie węglowe, zaś niektórzy uważają że przyszłość leży w energii odnawialnej.

Przypominam o zasadzie cytowania adwersarza.

Zapraszam do dyskusji!
źródło: comment_EXokE3vRSV7K0Bjx1XzgWn4Pba0Hmohe.jpg
  • 26
@FilozofujacaCalka: Żałuję, że nie mogę w obecnej chwili napisać coś więcej, natomiast także uważam, że powinniśmy postawić na energetykę atomową, energetyka zielona, odnawialna jest mało efektywna z uwagi na barierę technologiczną i trzeba do niej dokładać (wszelkie programy wsparcia OZE) więc jest na obecną chwilę nie opłacalna w stosunku do jej wydajności. Zastanawia mnie natomiast deklaracja Niemiec, którzy planują do 2050 roku wykorzystywać wyłącznie OZE i zaspokoić tym samym całe zapotrzebowanie
@FilozofujacaCalka: Kwestia bezpieczeństwa energetycznego w Polsce leży, co pokazuje np. konflikt na Ukrainie i stopniowa redukcja jakości gazu przesyłanego Polsce.

Należy jak najszybciej rozpocząć budowę elektrowni atomowej i wydobycie gazu łupkowego. Drugim elementem powinna być reforma emerytalna, która odebrałaby m.in. wcześniejsze emerytury, 13-stki i 14-stki m.in. górnikom. Należy także sprywatyzować kopalnie - wypuścić pakiet co najmniej 49% akcji. Oczywiście należy popierać budowę elektrowni odnawialnych tam, gdzie to ma sens, ale to
@thund3rb0lt:

Ja jestem za energia atomowa pod warunkiem, ze nie bedzie sie oszczedzac na budowie elektrowni bo z tym nie ma zabawy. Wszystko powinno sie wg norm wykonac tak zeby nie trzeba bylo sie jej bac.


Budowa elektrowni atomowych i ich eksploatacja jest pod ścisłym nadzorem. Załoga musi zgłaszać każdą awarię do rządu, nawet, jeśli to awaria świetlówki w ubikacji.
Tylko skąd weźmiemy pieniądze na elektrownię atomową? Już za sześć lat, w 2020 roku mają być zrealizowane pierwsze cele pakietu klimatycznego, czyli 20% redukcja emisji CO2, a ponieważ polska energetyka węglem stoi dostaniemy naprawdę mocno po dupie, zaczną się modernizacje bloków, które skończą się podwyżkami cen prądu.

@dfdrdedwdsdxdcdv:

Drugim elementem powinna być reforma emerytalna, która odebrałaby m.in. wcześniejsze emerytury, 13-stki i 14-stki m.in. górnikom. Należy także sprywatyzować kopalnie - wypuścić pakiet
Zastanawia mnie natomiast deklaracja Niemiec, którzy planują do 2050 roku wykorzystywać wyłącznie OZE i zaspokoić tym samym całe zapotrzebowanie energetyczne kraju, w jaki sposób chcą to osiągnąć?


@backback: Był taki plan, stworzony na fali paniki po Fukushimie. Jednak później okazał się nierealny i teraz się wycofują: http://inzynierpv.pl/01/27/czy-niemcy-wycofuja-sie-z-energetyki-odnawialnej
Jest bezpieczniejszy, wydajniejszy, tańszy i bardziej ekologiczny sposób na uzyskiwanie energii atomowej, gdyby koncernom i państwom na prawdę zależało na taniej i bezpiecznej energii budowali by elektrownie z reaktorem torowym. Zamiast się rozpisywać wrzucę link, który był już na wykopie:

[https://www.youtube.com/watch?v=uK367T7h6ZY]

oraz porównanie co do produkcji odpadów:

http://4.bp.blogspot.com/-NnrlEESvfQM/UIL7qZagrrI/AAAAAAAAMMs/gKuHeyWGsyI/s1600/thorium-waste-comparison.jpg

Aha i nie zabraknie nam pierwiastka potrzebnego do zasilania takich elektrowni, poza bardzo dużymi złożami na ziemi, wydobytymi już rezerwami w USA
@FilozofujacaCalka: Energia atomowa to przyszłość, dziwią mnie natomiast pomysł budowy elektrowni atomowej w Polsce gdzieś w czystych rejonach i reklamowanie się hasłem np "czysta energia, zielone płuca polski nadal nimi pozostaną", według mnie elektrownia atomowa powinna powstać właśnie na południu, w okolicy zagłębia przemysłowego, jest tam zagęszczenie tradycyjnych elektrowni węglowych, przez to są ciągłe problemy z czystością powietrza, powinno się wybrać najstarszą, najmniej ekologiczną elektrownie i na jej miejsce wybudować elektrownie
@backback: Osobiście uważam że nasz kraj nie może pozwolić sobie na zaniedbanie jakichkolwiek źródeł energii. Po pierwsze wszelkie OZE tam gdzie ma to sens ekonomiczny, to znaczy nie trzeba tego wspomagać dotacjami by funkcjonowało, niestety do tego potrzeba mieć w kraju rodzime firmy zajmujące się produkcją np. turbin wiatrowych w skali pozwalającej na zmniejszenie kosztów bez spadku jakości(krótko mówiąc dużo co może być odrobinę trudne w obecnych warunkach). Elektrownia atomowa musi
@pierre-van-hooijdonk: @FilozofujacaCalka:

W tym roku otwarto pierwszą szkołę podstawową w Polsce (w miejscowości Chotomów), która korzysta z tak zwanego trackera, który śledzi położenie słońca i ustawia tak panele fotowoltaiczne by były jak najbardziej wydajne. Cała szkoła korzysta z oświetlenia typu LED, do tego część energii z fotowoltaiki jest też przeznaczana na ogrzewanie, są tam chyba też inne zielone rozwiązania. Co najważniejsze w tym wszystkim to fakt, że na początku szkoła
@sensi: Szkoda, że na wykopie zieloną energię utożsamia się ze "złym i chciwym lewactwem ssącym kasę i straszącym globalnym ociepleniem" i wiele świadomych i inteligentnych osób nabiera negatywnego stosunku do tych rozwiązań.

*W takiej np. Norwegii jest praktycznie 100% OZE, bo do nich zaliczają się również elektrownie wodne na których opierają swoją energetykę.
tego nie da się tak prosto policzyć, bo każda sytuacja ma parę zmiennych, więc wyników jest mnóstwo (coś jak macierz n-wymiarowa). Wbrew powszechnemu mniemaniu, zastosowanie OZE oraz tzw "montażu finansowego" daje zwrot na poziomie od 2 do 4 lat. 2 lata dla dużych obiektów typu szkoła, cztery - mniejsze obiekty, gdzie straty ciepła są w przeliczeniu na kubaturę większe (np domy jednorodzinne). Że za krótko? (powszechny zarzut) No, Excell nie kłamie, lecz
Energia atomowa to przyszłość, dziwią mnie natomiast pomysł budowy elektrowni atomowej w Polsce gdzieś w czystych rejonach i reklamowanie się hasłem np "czysta energia, zielone płuca polski nadal nimi pozostaną", według mnie elektrownia atomowa powinna powstać właśnie na południu, w okolicy zagłębia przemysłowego, jest tam zagęszczenie tradycyjnych elektrowni węglowych, przez to są ciągłe problemy z czystością powietrza, powinno się wybrać najstarszą, najmniej ekologiczną elektrownie i na jej miejsce wybudować elektrownie atomową aby
@FilozofujacaCalka: Atom to jedyny sensowny kierunek obecnie i za dużo tutaj nie ma co dodawać, chociaż ciekawym podejściem jest też model skandynawski czy duński gdzie obok dużch elektrowni działają małe spalarnie do gazyfikacji biomasy. Funkcjonują one nawet na poziomie małych wsi uzupełniając zapotrzebowanie tak na energię elektryczną czy w celach grzewczych. Spora część tych instalacji jest produkowana w Polsce :)

http://www.weiss-pl.com.pl/gazyfikacja.htm

A tutaj można zobaczyć sobie gotowe projekty

http://www.weiss-pl.com.pl/referencje.htm#