Wpis z mikrobloga

Mirki, mireczki i mirabelki, w porozumieniu z @Barglenawdlezouss (i ze @skrajnaa chyba też, nie?) uruchamiamy tag #odchaming na którym w zamyśle ma się znaleźć poezja, muzyka, obrazy i inne tam dzieła sztukimające na celu - jak sama nazwa wskazuje - odchamienie mirko. Bardzo mile widziany wkład ze strony innych mirków, bardzo niemile widziany spam i bzdety.

Nie ma zasady co się nadaje pod #odchaming, ale niech to jednak będą rzeczy zaliczające się do kultury, nazwijmy to, wyższej (chociaż brzmi to ciut pretensjonalnie). Nie musi to być jakaś straszna hipsteriada, ale fajnie by było zobaczyć coś mniej znanego. Osąd pozostawiamy mirkom.

Na pierwszy rzut - wiersz Juliana Tuwima "Do prostego człowieka", z dołączoną muzyczną interpretacją zespołu Akurat.


Gdy znów do murów klajstrem świeżym

Przylepiać zaczną obwieszczenia,

Gdy "do ludności", "do żołnierzy"

Na alarm czarny druk uderzy

I byle drab, i byle szczeniak

W odwieczne kłamstwo ich uwierzy,

Że trzeba iść i z armat walić,

Mordować, grabić, truć i palić;

Gdy zaczną na tysięczną modłę

Ojczyznę szarpać deklinacją

I łudzić kolorowym godłem,

I judzić "historyczną racją",

O piędzi, chwale i rubieży,

O ojcach, dziadach i sztandarach,

O bohaterach i ofiarach;

Gdy wyjdzie biskup, pastor, rabin

Pobłogosławić twój karabin,

Bo mu sam Pan Bóg szepnął z nieba,

Że za ojczyznę - bić się trzeba;

Kiedy rozścierwi się, rozchami

Wrzask liter pierwszych stron dzienników,

A stado dzikich bab - kwiatami

Obrzucać zacznie "żołnierzyków". -

- O, przyjacielu nieuczony,

Mój bliźni z tej czy innej ziemi!

Wiedz, że na trwogę biją w dzwony

Króle z panami brzuchatemi;

Wiedz, że to bujda, granda zwykła,

Gdy ci wołają: "Broń na ramię!",

Że im gdzieś nafta z ziemi sikła

I obrodziła dolarami;

Że coś im w bankach nie sztymuje,

Że gdzieś zwęszyli kasy pełne

Lub upatrzyły tłuste szuje

Cło jakieś grubsze na bawełnę.

Rżnij karabinem w bruk ulicy!

Twoja jest krew, a ich jest nafta!

I od stolicy do stolicy

Zawołaj broniąc swej krwawicy:

"Bujać - to my, panowie szlachta!"

#muzyka #kultura #poezja #wiersznadzis
  • 28
@Mysterii: wiersz który zna każdy licealista (+ każdy gimbus, jeśli jest kucem, nosi kostkę i słucha gówien pokroku Akurat). przykro mi, ale opis tagu w konfrontacji z dlaszym kontentem to jeden srogi parsk :3
wiersz który zna każdy licealista


@Gamxx: obawiam się, że ostro przeceniasz licealistów, bo większość z nich nie zna ani jednego wiersza (ewentualnie coś z podstawówki jak przez mgłę)

+ jak uważasz że możesz odchamić mirko lepiej to absolutnie zapraszamy, krytykować każdy może ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Mysterii: ja generalnie lubię twórczość, ale po maturze z polskiego byłem tak wesół, że już nigdy nie będę musiał czytać, a nie daj interpretować wierszy, że nie masz pojęcia. akurat poezja nigdy do mnie nie trafiała, nie ta wrażliwość. nic personalnego,

pozdrawiam :)
@Mysterii: @Gamxx: akurat Akurat ( ( ͡° ʖ̯ ͡°) ) jest spoko, może to nie kultura wyższa ale swego czasu miał świetne piosenki. Sam tag pozwolę sobie subskrybować, głównie ze względu na muzykę, ponieważ azaliż dzięki polskiej edukacji i lekcjom polskiego na widok każdego wiersza mam odruch wymiotny :)
@Barglenawdlezouss: ale dlaczego generalizujesz? Ja do poziomu gimnazjum lubiłem bardzo język polski. Wtedy był większy nacisk na gramatykę i z tego byłem b. dobry, po prostu to lubiłem. Zawsze kręciła mnie bardziej matma i analityczne podejście do tematu. A jak mam czytać jakieś nawiedzone rymy, które każdy może zinterpretować po swojemu to akurat do mnie nigdy nie trafiało.
@Gamxx: obawiam się, że ostro przeceniasz licealistów, bo większość z nich nie zna ani jednego wiersza (ewentualnie coś z podstawówki jak przez mgłę)


@Barglenawdlezouss: no nie wiem, ja w liceum Tuwima miałem, łącznie z tym wierszem, a nie chodziłem do liceum w latach '30 tylko 5/6-lat temu. sorry, ale jak widzę określenia 'sztuka wysoka' to spodziewam się czegoś innego
@Gamxx: piersze, primo: Tuwima mi obrażał nie będziesz (nawet jeśli nie zamierzałeś ( ͡° ͜ʖ ͡°))

drugie, primo: spora część szkół traktuje sporo przedmiotów po macoszemu, w tym język polski, a nawet jeśli coś się na lekcji przewija to większość uczniów tego nawet nie rejestruje; może to ja jestem pesymistą, ale nie mam złudzeń dotyczących poziomu zaangażowania dzieci w naukę

btw. z tego co widzę to problem