Wpis z mikrobloga

Jakiś chemik mirek potwierdza czy to kupa bzdur? Słyszałem ze tak w sumie leczyli ludzi w szpitalach jak była afera z czeskim alko ae nie wiem jak z reszta.

Istnieje teoria, która mówi, że kac powstaje, gdy w organizmie znajduje się niewielka ilość metanolu. Jak powszechnie wiadomo metanol to trucizna, którą po spożyciu organizm przekształca w powodujący ślepotę, a nawet śmierć formaldehyd. Dlatego osobom, które przesadziły z metanolem podaje się alkohol etylowy, który blokuje powstawanie formaldehydu. Jeśli więc wyobrazimy sobie, że powodem kaca jest zatrucie metanolem, to w momencie, w którym napijemy się etanolu, efekty kaca powinny zacząć ustępować, co prowadzi nas do prostego wniosku, że aby pozbyć się kaca, należy się napić. Ale to tylko teoria, której nikt nie potwierdził, choć wielu (nieświadomie) próbuje. W imię nauki, rzecz jasna.

#alkohol #metanol #bomba #chemia
  • 8
@anty-fronda: nie wiem czy to z tym że metanol powoduje kaca to prawda. ale to z tym że alkohol etylowy pomoga na zatrucia metanolem to prawda. Enzym w naszym organiźmie o nazwie dehydrogenaza alkholowa katalizuje reakcję ulteniania w/w alkoholi do aldehydów. Aldehyd etylowy (octowy) jest prkatycznie nieszkodliwy, natomiast aldehyd mrówkowy powstający po redukcji metanolu odpowiada za jego toksyczność. A mechanizm pozwalający etanolowi pomagać na zatrucia metanolem to inhibicja kompetecyjna. Po prostu