Wpis z mikrobloga

Spitfire, jak wiele myśliwców z czasów II w.ś., miał grube szyby przednie wykonane z kuloodpornego szkła. Ale boki i owiewka były produkowane z przezroczystego plastiku nazywanego plexiglasem Nazwa chemiczna tego związku to polimetakrylan metylu (PMMA - chyba?) . Podczas II wojny światowej, brytyjski chirurg Harold Ridley operował wielu pilotów Spitfire`ów, którzy mieli odłamki PMMA w oczach. Owiewki kokpitu często były rozbijane w "drobny mak" w wypadkach lub podczas walki. Chirurg zauważył, że oczy lotników tolerowały obojętny materiał zaskakująco dobrze. Dziwne znalezisko zainspirowało Ridleya, który później wynalazł sztuczną soczewkę wykonaną z właśnie z PMMA. Wszczepił swoją pierwszą soczewkę w 1949 roku W następnych latach miliony pacjentów skorzystało z niezwykłego odkrycia chirurga.

...wojna najlepszym przyjacielem innowacji:)

#aircraftboners #ciekawostki #medycyna #stahs #militarneciekawostki
stahs - Spitfire, jak wiele myśliwców z czasów II w.ś., miał grube szyby przednie wyk...

źródło: comment_ymCKHnDPz5qaSMTdhqjqSgcngWd678ip.jpg

Pobierz
  • 20
  • Odpowiedz
@Paplo: A cholera ich wie. W źródle było tak:

The light plastic was often called by its trademark names—Plexiglas in the U.S. and Perspex in Europe. Its chemical name is polymethylmethacrylate (PMMA)
  • Odpowiedz
@backback: o ile zbita szyba to bzdura, o tyle wojna naprawdę prowadzi do wpompowania niesamowitej kasy w badania naukowe, w efekcie zaiste prowadząc do pewnego postępu naukowego - sama wojna, albo przygotowania do niej.

Oczywiście gospodarczo i społecznie kraj się w wyniku wojny cofa, ale nie da się zaprzeczyć, że dokonuje się ciekawych odkryć.
  • Odpowiedz
@stahs: A jakby tak przekalkulować... ile ludzi straciło życie podczas wojny, a ile zostało dzięki niej (dzięki nowym technologiom) później uratowanych?

Może okazałoby się, że... opłacało się.
  • Odpowiedz
@Pantokrator: Marnotrawstwo ograniczonych zasobów naturalnych naszej planety raczej nie jest bzdurą ( ͡° ͜ʖ ͡°) Szkoda, że ludzie wolą wymyślać coraz bardziej finezyjne narzędzia do zabijania zamiast zacząć współpracować i zdobywać gwiazdy.
  • Odpowiedz
Ale tu nie bezpośrednio o wojnę chodzi, a o intensywne inwestowanie w badania naukowe związane ze zbrojeniami.


@Pantokrator: "...Scientists had to make thousands of calculations to create the (atomic) bomb

and determine its effects... Computers and atomic bombs, both products of World

War II, grew up together." MGS
  • Odpowiedz