Wpis z mikrobloga

znajomosc ilu języków obcych jest aktualnie imponująca? moim zdaniem wygląda to tak: dawno temu wystarczyło znać jeden, jeszcze niedawno dwa robiły wrażenie, ale teraz trzy obce to chyba minimum żeby uchodziło za coś godnego podziwu #jezyki
  • 33
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Muszalski: chodzi mi o taki poziom dzięki któremu byłbyś w stanie swobodnie pracować w danym kraju w zawodach wymagających kontaktu z ludźmi

@proba1: nie wiem czy usunąć ten post zebys nie musial pozniej sie wstydzic za glupoty jakie wypisywales czy lepiej zostawić zebys w przyszlosci pamiętał czego nie postowac
  • Odpowiedz
@DerpVEVO: jak dla mnie to 3, już w szkole każdy kto się średnio przykłada i miał 4 w gimnazjum powinine znac angielski + niemiecki, starsi rosyjski, chociaż chyba starsi nei znają angielskiego? w każdym razie jak na 2014½ rok wypadałoby znać 3 obce
  • Odpowiedz
@Muszalski:

zresztą patrzenie na to przez pryzmat chęci zaimponowania komuś też jest chyba niewłaściwe.


fakt, dlatego pytam z czystej ciekawości a nie dlatego że mam zamiar uczyc się jezyków żeby komuś imponować
  • Odpowiedz
@MalachiaszC: daj spokój, angielski po szkole faktycznie niektórzy znali nieźle, ale nie znam k---a nikogo kto by się nauczył niemieckiego w szkole bez wyjazdu do niemiec na dłuższy okres xD
  • Odpowiedz
@DerpVEVO: zależy jak dobrze się zna te języki, chociaż faktycznie, dwoma obcymi to potrafią się już posługiwać panie z jakiejś prowincjonalnej agencji pośrednictwa pracy. Mi imponuje znajomość nawet jednego, o ile ktoś rozumie wszelkie związki frazeologiczne i co bardziej egzotyczne słówka...
  • Odpowiedz
  • 0
@DerpVEVO: Język obcy językowi obcemu nierówny. Dla przykladu francuski, hiszpański i włoski są bardzo do siebie podobne. Znasz jeden z nich, nauczyć się kojnych przychodzi łatwiej. Chcesz komuś zaimponować, naucz się greckiego, rosyjskiego i jakiegoś azjatyckiego np. :)
  • Odpowiedz
@matwod:

Chcesz komuś zaimponować, naucz się greckiego, rosyjskiego i jakiegoś azjatyckiego np. :)


Nie chec nikomu imponować, pytam z czystej ciekawości i o liczbe a nie typ, bardzo niemiło to brzmi z jakiegos powodu ale doceniam merytoryczny komentarz
  • Odpowiedz
  • 0
@DerpVEVO: Dobra, masz rację, że mój komentarz mógł źle zabrzmiec. Nie miałem zamiaru mówić tego personalnie, do Ciebie. Chodzilo raczej o generalnie rzuconą uwagę.
  • Odpowiedz
@DerpVEVO: Według mnie znajomość języka obcego dopiero zaczyna się przy poziomie C2 (choć i tak dziwi mnie, że to jest najwyższy poziom wg standardów). Mówić na poziome komunikatywnym (tak bardzo popularne w CV) to raczej nie sztuka, ale znajomością języka bym tego nie nazwał. W związku z tym raczej niewiele osób zna dwa języki obce, więc już to jest imponujące.

@MalachiaszC: Nie wierzę, że ktokolwiek nauczył się w
  • Odpowiedz
@Keffiro: czy ja wiem czy żadna sztuka - znam bardzo mało osób które znają 3 języki; co do pojęcia znajomość języka - to w sumie masz rację, żeby faktycznie znać język to by trzeba było chyba mieć minimum magistra z filologii, jeśli tak zdefiniuje się znajomość to chyba nawet polskiego nie znam
  • Odpowiedz
  • 0
@DerpVEVO: Wracajac do języków nadal uważam, że liczba znanych języków obcych nie jest miarodajna. O wiele trudniej jest nauczyć się np. chinskiego, gdzie np. pojęcie czasu przeszłego wynika z kontekstu, a nie odmiany czasowników, niż kilku języków z tej samej rodziny, jak przytoczone przeze mnie wczesniej francuski włoski i hiszpański (jako przykładem mogę posłużyć się moimi znajomymi z Hiszpanii, ktorzy uczyli się ze mną francskiego i lapali 2 razy szybciej
  • Odpowiedz