Wpis z mikrobloga

Mirki mam mały problem z kartą graficzną. Jest to już trochę stary Geforce 9600GT. Wiatrak od tej karty ma jakieś problemy emocjonalne. Używam MSI Afterburner do kontrolowania go, ale nie zawsze 'łapie', że ma się kręcić. Momentami zupełnie przestaje i temperatura karty potrafi podskoczyć do 120 stopni :/ Ustawione mam, że ma cały czas się kręcić na 80%, jest to ustawione 'na chama' ale co jakiś czas zupełnie przestaje ze mną współpracować, mija 10 minut i się odwiesza i jest wszystko ok, zjeżdża np do 70 stopni albo do 110 stopni i znowu przestaje, nie potrafię ogarnąć o co mu chodzi. Rozumiem jakby kompletnie padł, ale ta sytuacja jest trochę dziwna. Spotkał się ktoś z podobnym problemem?

#elektroda #kartagraficzna #serwispc
  • 29
@fstab: Czyściłem. Ogólnie jakby się zatarł to nie powinien w ogóle ruszać? Bo jak się odwiesi to mnie 'słucha' przez afterburnera i jest OK, ale potem znowu jakiś zawias. Właśnie zastanawiałem się czy nie dokupić zewnętrznego jako dodatek. Chyba, że tego bym podpiął pod inny port.. Ale kompletnie nie wiem pod jaki :/
Rozumiem że podpięte zasilanie do karty graficznej? (6 pinowa wtyczka) Być może zasilacz już umiera, jakieś inne dziwne efekty podczas gier. Testowałeś OCCT? Może kabel 3 pinowy jest luźny na kartcie graficznej, ostatnio miałem podobny problem z wentylatorami.
@kessubuk: z miesiąc temu procka/płytę/ramy wymieniałem i przy okazji wymieniłem na karcie pastę i wyczyściłem ją, do tego czasu było wszystko ok, a dziś nagle ma jakieś bugi.

na starej płycie ten wiatrak miałem podpięty pod płytę główną i cały czas latał na 100%, a na nowej nie wiem gdzie znaleźć odpowiedni port, próbowałem metodą prób i błędów, ale na żadnej nie chciał 'zaskoczyć'
@evelan: możliwe, że zasilacz umiera, ale bardziej bym szedł w kartę, bo już z nią małe problemy miałem w przeszłości, bo przestał kiedyś wiatrak na niej zupełnie działać, ale niedawno podpiąłem i niby wszystko było ok.

OCCT nie testowałem, zerknę i opowiem, zasilanie podpięte do karty graficznej, nic się nie rusza, jest ok.
@Gdziezamiatasz: spróbuj gdy wentylator stanie ruszyć go palcem.

Jak pójdzie to możliwe, że jest zatarty lub nie ma gdzieś przejścia.

Podepnij inny pod płytę główną sterowany PWM i problem będziesz miał z głowy. Wentylator niezależny i cichszy.

Z tym OCCT uważaj, jak masz kiepski zasilacz i chłodzenie to tylko szkód narobisz.
@fstab: wentylator ruszyłem palcem, chodzi gładko. ogólnie jest tak, że przez 15 minut zero obrotów, później jakoś 5 minut śmiga i mam nad nim kontrolę w afterburnerze, może jakiś kabel tam nie ogarnia..

myślę, że podpięcie go pod płytę główną rozwiązałoby sprawę, ale nie wiem pod jakie złącze to zrobić :/

płyta główna: http://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-ga-b85m-d3h-b85-dualddr3-1600-sata3-hdmi-gblan-matx-ga-b85m-d3h-582757/
Spróbuj odinstalować wszelkie programy sterujące grafiką (sterowniki, Afterburner itd) a najlepiej jakbyś podłączył pusty dysk, zainstalował system i sprawdził czy problem będzie dalej występował. Pewnie nie będzie.

Na moje to na 90% problem z software a nie z hardware (w jakieś zasilacze - co jest w ogóle śmiechem, płyty główne czy chłodzenie karty) nie wierzę. Po prostu któreś programy się gryzą. Jeden mówi "cisza stoimy" a drugi krzyczy "cholera jak gorąco".
@evelan: @Tuly: nauczcie się odpowiadać.

@Gdziezamiatasz:

OCCT obciąża Ci zasilacz i kartę. Jak Ci się grzeje to niepotrzebnie będziesz to robił. Coś takiego się przy OC stosuje, aby sprawdzić komputer na pełnym obciążeniu i mieć wykresy napięć w stosunku do temperatur itp.

Ja w starej 9400GT wywaliłem fabryczny wentylator i dołożyłem inny - cichszy. Nie przeszkadzał a chłodził bardzo dobrze. Jeden na drugi to raczej kiepskie rozwiązanie, lepiej naprawić
@Gdziezamiatasz: Jak coś to wołaj, bo jak czytam wypowiedzi powyżej to czuje się jak na elektrodzie. Napiszesz, że w grze nie pojawia się menu to każą wymieniać zasilacz (w pierwszej kolejności!), potem płytę główną, kartę graficzną, na końcu procesor, a na końcu okazuje się, że wystarczy zaktualizować sterowniki do pierwotnej karty graficznej i wszystko będzie śmigało.

Pacjent ma grypę, a proponują operację na otwartym sercu.
@fstab: pomysłu na naprawę nie mam, więc chyba pozostaje kupno nowego

teraz od 5 minut chłodzi elegancko, ja bym strzelał, że to właśnie wina hardware

@Tuly: ale żeby przez miesiąc bez zmiany programów chodziło wszystko ok, a pewnego dnia się posypało?
@Tuly: od elektrody to ty się odczep ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Gdziezamiatasz: już nie polecam Ci mierzenia napięć na wyjściu i pod obciążeniem bo to bez sensu w twoim przypadku (zapewne nie masz jak).

Pozostają Ci rozwiązania zastępcze typu wentylator dodatkowy/zamiana oryginalnego.

Tania sprawa a może uratować kartę.

Sprawdź jeszcze czy temperatura radiatora zgadza się ze wskazaniami czyli:

Jeśli widzisz, że wentylator stanął a temperatura rośnie
@fstab: nie no, napięć to nie mam jak sprawdzić :)

albo się wkurzyć i wymienić całą kartę, będzie się przyjemniej grało po pracy :)

tylko myślałem, że jakieś rozwiązanie tymczasowe i na szybko się uda ogarnąć, bo popracować w nocy trzeba, a robienie przerw co jakąś godzinę jest irytujące :/

@fstab: @Tuly: @kessubuk: tak czy siak, dzięki za chęć pomocy :)
@fstab: temperatura się zgadza, gorące cholerstwo + przy 123 stopniach się wyłącza w ogóle widok na monitorze i wtedy to nawet zblizając rękę do karty już jest gorąco jak w piekle

ale nawet przy tych 80* powinien lekko wiatrak działać, np na 10% obrotów, a on stoi