Wpis z mikrobloga

Nowy #nas gotowy - i3, 4gb RAM, 2x 2tb (na razie, w przyszłym roku dodam 2x 4tb a za 2 lata - 2x 6 tb ( ͡° ͜ʖ ͡°) potem stopniowo będę zmieniał najstarsze/najmniejsze dyski na lepsze). Ubuntu server + zfsonlinux + lxc + samba + transmission. Za jakiś czas pewnie też dokupię kartę pcie z 4 dodatkowymi ethernetami, do tego bonding i jakiś fajny switch ( ͡° ͜ʖ ͡°)

NAME SIZE ALLOC FREE CAP DEDUP HEALTH ALTROOT
store 1.81T 243G 1.57T 13% 1.00x ONLINE -
#linux #komputery #discuss #zakupy
  • 28
  • Odpowiedz
@gregu-: Do domu. Właśnie zmieniłem synology na customa :P bo mi brakowało paru opcji - m.in. szyfrowanie całego dysku (stąd i3 - najtańszy ze sprzętową akceleracją aes). Do tego mogę użyć do wielu innych celów, maszyny wirtualne np.

No i tu mam ZFS!!111oneoneone :)

już nie mówiąc o tym że w synology co chwila są dziury :/ i nie da się zmienić tam systemu na coś lepszego.
  • Odpowiedz
@xda_: Nie mam miernika, wg. kalkulatora ok. 120 W z aktywnymi dyskami; po 10 minutach bez aktywności dyski idą spać więc będzie mniej. Będzie trzeba jeszcze zrobić test jak długo mój UPS go podtrzyma. Chyba nie tak źle, kiedyś każdy miał 3 razy więcej w każdym żyrandolu ;)
  • Odpowiedz
@xda_: Być może, można nawet system sobie postawić na SSD (ja mam na pendrive) i wstanie w parę sekund. Ale imho wystarczy jak dyski są uśpione. Przy czym moje mieszkanie wygląda jak jakieś gniazdo pająka z kosmosu, pełno kabli na ścianach i podłogach a komputerów mam za dużo i ich nigdy nie wyłączam wieeeec... już dawno przestałem zwracać uwagę na prąd :P

@11mariom: od biedy można sobie dyski
  • Odpowiedz
@list86: dyski pod usb… proszę Cię. Jak masz sieć gigabit w domu (a jak masz NASa to pewnie masz) - to dyski nie nadążą na usb czytać/pisać :D

  • Odpowiedz
@11mariom: ja wiem, ale można iść po kosztach :P dowolny hdd usb + najtańszy rpi też da rade jako prosty NAS. Ja teraz poszedłem na całość, przyszłościowe rozwiązanie :)

@xda_: RAID nie służy backupowi danych, nie ma znaczenia czy masz tam mirroring na 15 dyskach czy żadnego, RAID służy temu by w razie padu sprzętu można było kontynuować pracę :)

Więc backupy i tak masz zaszyfrowane gdzieś w
  • Odpowiedz
@xda_: wysyłanie do chmury ma jeden mały minus - kwestia prywatności i bezpieczeństwa. Ze względu na zapisy "tak, Twoje dane są Twoje i prywatne" i niżej takie sugerujące, że mają deduplikację nie posiadam żadnego dropboksa i tym podobnych ;]

A ja danych do backupu mam z 30-50GB spokojnie.

@list86: w ten sposób to ja mam jako "NAS" mój serwer. Wyjdzie pewnie to samo wydajnościowo.
  • Odpowiedz
@xda_: No w domyśle mówiłem o raid1/5/6/10 (czyli te z replikacją). Replikacja na kilku dyskach nie służy jako kopia bezpieczeństwa, tylko zabezpieczenie przed padem sprzętu które pozwoli na kontynuowanie pracy i wymianę dysku. W żaden sposób nie chroni to jednak danych, ważne kopie musisz mieć odpowiednio zabezpieczone. Jak usuniesz dane to się usuną ze wszystkich dysków więc wiesz ;) dodatkowym plusem raid1/10 jest szybkość, ale to swoją drogą.

@11mariom
  • Odpowiedz