Wpis z mikrobloga

Witam Mirki mam ważne pytanie. Siostra jest na stażu i jest pracownica która się uwzięła na nią i ma #buldupy o wszystko. Często jest tak, że siostra siedzi i nic nie robi bo zwyczajnie nie ma nic zleconego. Kiedy coś jej zlecają to zawsze wszystko posłusznie wykonuje, nawet rzeczy które nie są związane ze stażem ( idź po fajki itp- żaden problem). Dzisiaj ta babka powiedziała, że będzie pisała pismo o przerwanie umowy o staż, bo siostra...nie wywiązuje się z obowiązków. Czy siostra ma się czego obawiać? Jak to wygląda od strony prawnej?

#staze #pytanie #pomocy
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@szczepqs: Urząd Pracy jest organizatorem stażu, jeśli wpłynie do niego pismo od kierownika placówki w którym jest zatrudniony stażysta, że ten nie wywiązuje się z obowiązków, ma za zadania rozstrzygnąć "spór". Moje pytanie jest takie czy siostra ma się czego obawiać skoro wszystkie obowiązki wypełnia, ale zwyczajnie się uwzięła jakaś #!$%@? w pracy na nią.
  • Odpowiedz
@TaniDran: Aa, to taki staż. Myślałem, że zwykły staż w firmie. Jeśli jest tak jak mówisz i pismo musi wpłynąć od kierownika placówki, to na pewno Twoja siostra będzie miała okazję z tym kierownikiem porozmawiać i wytłumaczyć. Jeżeli tamta babka odwala takie rzeczy bez powodu, to jest duża szansa, że nie jest to jej pierwszy raz i ten kierownik o tym wie.
  • Odpowiedz
@TaniDran: niech siostra zbiera wszelkie możliwe podkładki i dupochrony. Szczególnie maile z zadaniami, maile z realizacją zadań, zapisy czasu pracy itd. Niech notuje sobie wszystkie konkretne zadania jakie dostaje i notuje kiedy i jak je wykonała i jak może o tym poświadczyć. Może też postarać się o wystawienie po stażu pisemnej opinii od innych współpracowników i przełożonych z biura.

Mając cokolwiek z powyższych papierów będzie kilka kroków przed tą złą
  • Odpowiedz
@Creder: Dziękuję, wydaje się to być dobry pomysł. Jeśli chodzi o maile to nie ma nic takiego ponieważ wszystkie polecenia dostaje słownie i swoją pracę wykonuję na zasadzie archiwizacji, uporządkowania papierów, ksero, przepisać jakiś dokument na komputerze. Tak czy inaczej dziękuję @Creder, @szczepqs, @Nicrame, @drzewi, @mess92 za zainteresowanie. Jak się coś wyjaśni konkretnego to dopiszę. Pozdrawiam.
  • Odpowiedz
@TaniDran: W takim przypadku umowa jest zawarta między organizatorem stażu ("pracodawcą") a urzędem pracy, i to raczej organizator bardziej powinien obawiać się negatywnych skutków przerwania stażu, niż siostra. Urząd Pracy wydaje na to publiczne pieniądze i na pewno tak łatwo nie pozwoli na rozwiązanie umowy, jeżeli siostra stawia się u pracodawcy w wyznaczonych godzinach pracy. Można informować PUP na bieżąco o takich zdarzeniach. Poza tym na koniec stażu siostra będzie
  • Odpowiedz
@drzewi: Jeśli chodzi o spóźnienia, opuszczenia miejsca pracy czy wyjście przed końcem pracy- żadna z tych rzeczy nie ma miejsca. Wiem, że na koniec stażu pisze się sprawozdanie, ale czy to coś zmieni jeśli siostra opisze w nim sytuację która miała miejsce?
  • Odpowiedz
@TaniDran: Może stanowić podstawę do żądania przez PUP kary umownej od pracodawcy, jeżeli taka była określona w umowie. Natomiast co do możliwości przerwania stażu są one ściśle określone w § 9 ust. 2 rozporządzenia MPiPS w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych (Dz.U. Nr 142, poz. 1160):

Starosta na wniosek organizatora lub z urzędu, po zasięgnięciu opinii organizatora i wysłuchaniu bezrobotnego, może pozbawić bezrobotnego możliwości kontynuowania stażu w przypadku:


1) nieusprawiedliwionej nieobecności podczas więcej niż jednego dnia
  • Odpowiedz