Wpis z mikrobloga

Cześć Kochani,

Dzisiaj ździebko serio, bo tak mnie naszło na przemyślenia. Są tu jacyś eksperci od #ekonomia #pieniadze #nbp? Zawołam może jeszcze #polska i #polityka, a nuż ktoś.

Ile kosztuje tak pi razy oko nasz kraj cała roczna obsługa fizycznego pieniądza? Idziemy w pewnych sferach w stronę całkowitego przejścia na płatności elektroniczne/bezgotówkowe, np. biletomaty wyłącznie na paypass. Gdyby państwo w ogóle zrezygnowało z obsługi gotówki i wszystkie finanse przeszłyby do postaci elektronicznej, jakiego rzędu byłyby to oszczędności dla państwa? Mamy jeszcze wielkich światowych operatorów-monopolistów, którzy w całości zagarnęli rynek płatności kartami i ciągną sobie wysokie marże za obsługę systemu. Czy dałoby się utworzyć od zera w Polsce państwową sieć terminali? O stałej "marży", np na poziomie 0,1%-0,25% od transakcji, które szłoby na obsługę sieci, a ewentualne nadwyżki do budżetu państwa? Co myślicie?

#powazne #pytaniedoeksperta
  • 14
Co masz na myśli cała roczna obsługa fizycznego pieniądza kosztuje? Nie wiem też o jakich oszczędnościach dla państwa mówisz. Według ekonomii wpływem przejścia na pieniądz bezgotówkowy jest przyśpieszenie jego obiegu, a co za tym idzie, presji inflacyjnej.

A co do państwowego systemu, nie wiem czy takie coś jest możliwe, ale jeśli byłby państwowy, to prawdopodobieństwo wystąpienia patologii, jest bardzo wysokie.
@UltimateCraving: ostatnio zajmowalem sie problmem wprowadzenia strategii MPOS przez jeden z bankow. W polsce jeszcze musi minac sporo czasu zanim ktos moze pomyslec o rezygnacji z gotowki. Pomimo ze ilosc transakcji kartami rosnie lawinowo to ich wartosc znowu nie tak bardzo i nadal wiekszosc (cos kolo 90%?) zalatwiamy gotowka. Technologia jest malo rozwinieta, ilosc smartfonow relatywnie niska.
ale jeśli byłby państwowy, to prawdopodobieństwo wystąpienia patologii, jest bardzo wysokie


@piti54: A teraz jak masz tylko 2 opcje bodajże do wyboru z wywindowaną prowizją, to jest jakoś super? Kasa przepada za granicę z całej obsługi tego.

Co masz na myśli cała roczna obsługa fizycznego pieniądza kosztuje?


@piti54: Wymiana, produkcja nowego, dystrybucja, materiały, ochrona, depozyty... wszystko

Nie wiem też o jakich oszczędnościach dla państwa mówisz.


@piti54: No właśnie na
@deadkennedy: No wiadomo, że jutro by się tego nie dało wprowadzić, ale ogólnie hipotetycznie jest to możliwe ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@szybkiekonto: Nie podoba mi się tutaj to słowo "delegalizacja", bardziej po prostu dążenie do wycofania, brak nowej produkcji, przyjmowanie ostatecznie całości z powrotem i zapis na rachunkach bankowych. Niekoniecznie całość transakcji pozostawałaby pod kontrolą państwa, m.in. kryptowaluty, rynek barterowy itp.
@UltimateCraving: hipotetycznie uwazam ze to nie jest mozliwe, sporo osob jest za bardzo przywiazana do gotowki zeby calkowicie zrezygnowac z noszenia krolow polski w kieszeni. Dochodzi do tego jeszcze kwestia sledzenia Twoich wydatkow (nowy mBank, z grafami pokazujacymi wydatki w podziale na przeznaczenie nie kryje sie z faktem ze zamierza sprzedawac informacje o przyzwyczajeniach klientow). Dodatkowo strategie typu MPOS (mobile point of sales, czyli np telefony komorkowe) to szansa bundlowania uslug
@deadkennedy: Przywiązanie to taki średni argument, pieniądze nie były od zawsze, są wynalazkiem człowieka jak każde inne rozwiązanie :>

Śledzenie wydatkó, geolokalizacja itp, ma miejsce już w tej chwili i raczej będzie postępować, niezależnie od stopnia, w jakim się nam to podoba :/
@UltimateCraving:

Przy obecnych rządach moim zdaniem zlikwidowanie gotówki równałoby się zlikwidowanie szarej strefy. Podatki byłyby sciągane ze 100% transakcji czyli tak na prawdę dużo ludzi było by biedniejszych.

Jak to w państwowej firmie efektywność nie byłaby priorytetem i marża szybko by pewnie przekroczyły 0.2% transakcji ( średnia pensja w zarządzie 100k mianowani przez prezesa rady ministrów :P )