Wpis z mikrobloga

@nashein: http://bieganie.pl/?show=1&cat=13&id=1548

Nie jest to ściemą, bo wydatek energetyczny przy jednej i drugiej metodzie jest bardzo podobny. Grafika z endomondo wskazuje, że brakuje Ci kondycji, więc powinieneś stosować głównie trening aerobowy - wolny bieg przy tętnie nie wyższym niż 130. Osiągniesz dwie korzyści - będziesz spalał tłuszcz a przede wszystkim zaczniesz budować bazę tlenową. Z czasem zaczniesz wydłużać dystans, potem przyjdzie czas na podkręcenie tempa.
@furcio: Oczywiście, tylko u Ciebie obie wartości są skrajne. Tętno spoczynkowe 48 a 130 przy marszu. To drugie wskazuje jakbyś w ogóle nie był aktywny fizycznie.
@Jaaqob: Mam bardzo duży zakres tętna po prostu.

A Ty dalej generalizujesz z tym tętnem.

Cytując:

Jack Daniels "Osobiście badałem 30-letniego biegacza ze ścisłej czołówki, którego HR MAX wynosiło 140 uderzeń na minutę [...] spotkałem też wielu światowej klasy 50-letnich biegaczy, których tętno maksymalne przekraczało 190”"
@Jaaqob: Właśnie co do aktywności fizycznej... Zapomniałem dodać, że gram regularnie 2-3x w tygodniu w piłkę, około 1,5h, więc jak mam biegać na tętnie 130, to będzie strasznie wolne tempo...
@furcio: Na podstawie tych dwóch wartości nie jesteś w stanie stwierdzić jaki masz zakres tętna. I proszę nie porównuj się do biegaczy ze światowej czołówki. To nie ma najmniejszego sensu.

Przede wszystkim używasz słów Danielsa wyrwanych z kontekstu. Daniels opisuje tętno powysiłkowe. Przedstawia, że nie zawsze można się na nim opierać i biegać wedle metody na tętno. Tak jak napisałeś, jeden biegacz może mieć tętno maksymalne w okolicach 140, więc nie
@Jaaqob: Nie porównuję się do biegaczy ze światowej czołówki, chciałem Ci tylko zwrócić uwagę, że każdy ma inny organizm i nie można stosować jednego schematu do każdej osoby.

Zgadza się, nie można zawsze stosować biegania "na tętno" - u mnie wykluczyłoby to jakiekolwiek wolne wybiegania. Czytaj ze zrozumieniem, nie napisałem, że mam maksa w trakcie marszu.

@nashein: Biegaj takim tempem, żeby bieg był komfortowy. Nie stosuj utartych schematów, stref tętna.
@furcio: Poczytaj o Richu Rollu. Rozpoczynając swoją przygodę z triathlonem miał bardzo podobne tętno jak Ty. Przez kilka pierwszych miesięcy jego treningi polegały na wolnym chodzie. Zwróć uwagę, że Daniels mimo, że opiera swój system na VDOT, posługuje się również wartościami związanymi z Hrmax.
@Jaaqob: Tylko, że On zaczynał od stanu praktycznie zerowej aktywności i nadwagi, a ja biegam od prawie dwóch lat. Miałem jego książkę ale w końcu nie przeczytałem.

A z tego co widzę po innych ludziach to książka Danielsa bardziej adresowana jest do pół i profesjonalistów.
@nashein: Jak najbardziej. Tak jak napisał @furcio bieg ma być dla Ciebie komfortowy. Wyznacznikiem jest swobodna komunikacja w trakcie biegu. Mówisz bez zadyszki i przerw. Nie staraj się za wszelką ceną nie przekraczać 130. Jak będzie kilka punktów wyżej nic nie szkodzi.

@furcio: Co nie zmienia faktu, że budowanie kondycji i ogólnie pojętej wytrzymałości polega na bieganiu w bardzo niskich strefach tętna, niezależnie od Hrmax danej osoby.