Wpis z mikrobloga

Mirki jak to w końcu jest odnośnie tych przepisów, które pozwalają wyprzedzać rowerom / skuterom (czy tym wolno to nie wiem) z prawej strony?

Wczoraj miałem taką sytuację. Jadę sobie ulicą, prędkość normalna ok 50km/h, samochodów za dużo nie ma, zatem żadne stanie w korku, jadę płynnie. Zbliżam się do miejsca, gdzie chcę skręcić w prawo. Wrzucam kierunkowskaz, lekko redukuję prędkość, jadę jeszcze kawałek i zaczynam skręcać. W momencie skrętu orientuję się, że zaczyna mnie z prawej wymijać skuter. Daję po hamulcach, następnie trąbię. Skuterzysta odpowiada mi klasycznym "patrz ku.. w lusterka". Kto miał rację?

#przepisydrogowe #skuter #rower #ruchdrogowy #pytanie
  • 11
  • Odpowiedz
@ksaler: @IgnacyJanPaderewski: a to nie jest tak, że w obrębie jednego pasa można z prawej wyprzedzać tylko STOJĄCE pojazdy/kolumnę pojazdów? Już pomijam to, że w ww. przypadku skuterzysta wyprzedzał na skrzyżowaniu, co i tak jest niezgodne z prawem i zdrowym rozsądkiem.
  • Odpowiedz
@zoniu: stojące oraz wolno jadące, np w korku.

@ksaler: rowerzysta może wyprzedać z prawej strony ale wyprzedzać innych pojazdów nie wolno:

-na skrzyżowaniach;

-na przejściach dla pieszych/rowerów;

-po prawej stronie pojazdu, jeśli on sygnalizuje skręt w prawo;

-po lewej stronie pojazdu, jeśli on sygnalizuje skręt w lewo.

Więc jeśli puściłeś kierunek a on dopiero zaczął Cię wyprzedzać to jego wina chociaż nie jestem pewien czy skuterami można taki manewr wykonać.
  • Odpowiedz
@ksaler: skuterem nie wolno wyprzedzać z prawej strony (tj. zasady są takie same jak dla samochodów). I tyle na ten temat.

A o rowerzystach dobrze napisał @Navrazz.

@zoniu: jeśli inne pojazdy stoją, to już nie będzie to wyprzedzanie, a omijanie. Omijać można nawet na skrzyżowaniach (np. ktoś skręca w lewo, to możesz go ominąć z prawej strony, nawet samochodem).
  • Odpowiedz
omijanie


@mudkipz: racja, racja. Ciekawi mnie jak to jest w KRD ujęte, czy to słowo "powoli" występuje, czy jest to jakoś konkretniej rozwiązane.

W każdym razie, trochę mi lżej bo często mi się zdarza korki omijać/wyprzedzać prawą. Rowerem.
  • Odpowiedz