Wpis z mikrobloga

Mirki, szczególnie ci dobrze obeznani w #chemia - mam duży problem.

Nie mam zamiaru zostać laureatem Nagrody Darwina, więc z ostrożności chciałbym o coś zapytać.

Zapchał mi się zlew. Ale to tak w #!$%@?, że nawet po kropelce nie ścieka i stoi woda całymi dniami. Wczoraj udało mi się "odpomopować" większość tej wody (właściwie wszystko, do poziomu sitka) i wlałem do odpływu kreta w żelu. Po jakichś 40 minutach #!$%@?łem tam jeszcze z 4 czajniki wrzątku, ale gówno to dało.

Kret prawdopodobnie nie zadziałał, bo poniżej sitka (w kolanku czy jak to zwą) i tak stała woda, która mocno zmniejszyła jego stężenie.

Chciałbym teraz podjąć dalsze kroki w celu oswobodzenia mojego zlewu, ale obecnie stoi w nim kilka litrów wody, z rozpuszczoną w niej pewną ilością wodorotlenku sodu (zawartego w krecie). Boję się w to wsadzić łapę, bo nie wiem, czy stężenie nie jest wciąż za silne.

Czy mogę, na przykład, spróbować to jakoś zobojętnić? Nie wiem, dolać octu? Niby powinien mi się wtedy utworzyć octan sodu i woda (hehe), ale coś czuję, że pomijam ważne detale i jeszcze tu wylecę w powietrze albo się zatruję jakimś domowej roboty gazem bojowym przy tej operacji.

#pomocy

#pytanie #nauka #hydraulika #kwasy #zasady #sole #kryzys
  • 10
  • Odpowiedz
@introligat0r: Polecam sprawdzić w necie takie szczegóły bo lepiej być ubezpieczonym, opcjonalnie jakiś lepszy (tzn gorszy) ciuch żeby mógł się w razy czego rozpuścić :D

Ale ja to bym jednak zawołał tatę, w końcu chłop ma już na karku trochu lat to ci pewno odetka co ci się zapchało ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@introligat0r: W teorii zadziała ale w praktyce bywa różnie. Po pierwsze nie jest tak żrący jak mówią (albo ja mam super-skórę), po drugie po co marnować tak cenny odczynnik jakim jest ocet, lepiej kubkami wylać do kibla tyle ile się da i zalać jeszcze raz samą wodą. Stężenie wodorotlenku będzie wtedy bardzo niskie. Oczywiście ubierz rękawiczki gumowe do pracy i uważaj na oczy. Zdaje się że czeka Cię podstawienie wiadra pod
  • Odpowiedz
@introligat0r: Możesz dolać octu, nie zaszkodzi. Nic nie wybuchnie ;p Jak piszesz że wlałeś kilka litrów wody, to masz tam max 10% roztwór NaOH, nic Ci nie będzie. A jak dolejesz octu z pół butelki i to przemieszasz, to spokojnie możesz wkładać tam rękę.
  • Odpowiedz
@Blizz4rd: @fuurikuuri: @j0szi: @papierscierny: @Kapitan_SSij_Kotleta: @tmb28:

Dzięki wszystkim za pomoc, poradziłem sobie.

Po pierwsze, nie zobojętniałem tego octem, bo przeczytałem gdzieś w necie, że te krety w żelach mają stężenie tego NaOH maks 30%. Więc powiedzmy, że nawet wlałem tam tego z 200ml, to w jakichś 10l wody to już nie jest żadne zagrożenie.

Założyłem rękawiczki, wziąłem plastikową butelkę i wylałem do kibla tyle wody, że
  • Odpowiedz